Annenin Uykusuzlukla İmtihanı

Kasım 5, 2010
228
Views
Hayatımızın ne çok döneminde uyku ile derdimiz vardır;ortaokula veya liseye giderken sabahları kalkmak zor gelirdi mesela ya da üniversitede vize-final dönemlerinde akşamüstü 5’de yatar gece 12’de kalkar sabah 5-6’ya kadar ders çalışırdım.Yine de bilirdim ki en fazla bir hafta içinde doya doya uyuyacağım,yaz tatillerinde döne döne yatağın içinde, öğleni bulacak kalkışım uykudan.
Peki anne olunca neler oluyor? Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk günler uyku pek gelmez aklınıza,emzirme sorunları daha ön plandadır,ev kalabalıktır,birileri bebeği sallamakta pışpışlamaktadır mütemadiyen,yavru da zaten sersemdir ; sıklıkla memede uyuyakalmaktadır. (O güzel günlerde beni arayan tecrübeli bir anneye memede uyumaya alışmasından korktuğumu söylediğimde,tadını çıkartmamı zaten bir süre sonra yalvarsam da memede uyumayacağını söylemişti)
Yavrunun kırkı çıkınca başlar uykusuzlukla imtihanı annenin. Envai çeşit yöntem denenir;deneye-yanıla bir yol da bulunur sonunda.En iyi ihtimalle -istisnalar hariç- ilk aylarda bir annenin kesintisiz uykusu 4-5 saaati geçmez.Ortalama iki saati geçmez aslında.

Velhasıl-ı kelam yeni annelere yapılacak en büyük iyilik yavruya iki saat kadar bakmak ve o sırada ev işi-yemek-temizlik şeytan üçgeninden anneyi koruyarak acilen yatağa göndermektir.

Etiketler:
·
Kategori:
Günlük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir