Yoga Nedir Ne Değildir?

Aralık 7, 2017
367
Views
Yoga pratiğimiz böyle serilerden oluşuyor, bazı derslerde daha yumuşak hareketler yaparken bazı derslerde ter içinde kalıyoruz

Düzenli olarak bir yıldır yoga yapıyorum, hocamızla ilgili daha önce yazmıştım.

Yogaya başlarken ne olduğunu bilmiyordum, spor mu ruhani bir pratik mi? Çalıştığım kurumun bir salonunun kullanılması yani alt kattan üst kata çıkarak kendime bir saat ayırmak tek önceliğimdi. Çalışma şansı bulduğumuz ilk iki eğitici daha çok fiziksel egzersiz yaptırıyordu. Pilates-jimnastik karışımı bir spor olarak algılamıştım yoga disiplinini fakat şimdiki öğretmenimizle geçen bir yılın sonunda çok farklı düşünüyorum.

Yoga bana göre zayıflamak ya da form tutmak için yapılmaz. Elbette her gün birkaç saat  yapıyorsanız harika bir vücudunuz olabilir (Hocamızınki öyle). Bu sürecin sonunda benim en önemli kazancım ise haftada bir saat de olsa sadece kendi bedenime odaklanmamın yarattığı ”sıfırlanma” hissi, esneklik ve gevşeme.

Olmazsa olmazımız; aşağı bakan köpek duruşu

Her gün saatlerce ayakta duruyorum, oturuyorum, klavyede yazı yazıyorum, uzanıyorum ve uyuyorum.Bunların dışında pek bir hareket yaptığım söylenemez. Yogada ise baş üstü duruyorum, ayaklarımı-bacaklarımı havaya kaldırıyorum, mat üstünde uzanıp vücudumun üstünü sağa altını sola çeviriyorum, geriniyorum, ikiye katlanıyorum, parmak uçlarımı yere değdirmeye çalışıyorum, çömeliyorum; uzun lafın kısası bedenimdeki kasların, eklemlerin hatta organların farkına varıyorum. Bir bedenim olduğunu, bu bedenin ruhumun tek elbisesi olduğunu ve ona çok iyi bakmam gerektiğini her defasında yeniden hatırlıyor ve beni ben yapan bu vücuda teşekkür ediyorum.

Bugüne dek yaptığımız en zor hareketlerden biri, karga duruşu. Pelin, bedeni zorlayacak bu tip pozlarda birkaç saniye durmamızı hatta sadece denememizi ister

Pelin, her ders öncesi 1-2 dakika konuşur, okuduğu bir kitaptan, aklına gelen bir düşünceden bahseder. Anda kalmak, minnettar olmak, belirsizlikten keyif almak gibi bir çok güzel şeyden bahseder. Upuzun çalışma günlerinin, hiç durmadan çalan telefonların, kan tüplerinin, sonuçların, personel gürültüsünün ardından mat üstünde, çıplak ayakla, Pelin’i dinlemek kızgın kumlardan soğuk sulara atlamak gibi gelir.

Her seansın son 10 dakikası şavasana denilen dinlenme durumunda geçer. Tam olarak şu şekil:

Soğuk günlerde poza geçmeden önce çorap giyer ve üstümüzü örteriz. Bazı günler tamamen sessiz, bazen Pelin’in telefonundan açtığı hafif bir müzik, kuş veya dalga sesleri eşliğinde tam on dakika uzanırız. Sonra yataktaymış gibi gerinir, sağımıza döner ve bacaklarımızı karnımıza çekip cenin durumuna geçeriz. Birkaç saniye sonra gözler hala kapalı iken bağdaş kurar, ellerimizi kalbimizin önünde birleştirir ve kendimize teşekkür ederiz. Kulağa nasıl geliyor? Çok güzel, değil mi?

Evde yoga yapılabilir mi? Eğer sporcu geçmişiniz varsa, az-çok bedeninizin hassas noktalarını biliyorsanız ve elbette düzenli olarak yapabilecekseniz, neden olmasın? Pek çok video var Youtube’da. Ben özellikle spor yaralanmaları konusundan endişeli olduğum için evde yapılmasını tavsiye etmem. Yeni başlayanlara da mutlaka bedenlerini dinlemelerini, acı-rahatsızlık noktasında pozdan çıkmalarını öneririm.

Benim bir yıllık (yaklaşık 50 saat ediyor) yoga pratiğimin sonundaki düşüncelerim böyle. Günlerim sabah yedi akşam on arasında yoğun bir koşturmaca içinde geçiyor. Çocuklarla ve işle ilgili kaygılarım oluyor. Uykularım çok sağlıklı değil ve uzunca bir süre daha bu şekilde yaşayacağız gibi duruyor. Tüm bu tantana içinde sadece bir mat ve taytla 60 dakikayı bedenimle bütün halde geçirmek bana çok iyi geliyor. Teşekkürler Doğu bilgeliği.

TÜM YORUMLAR

 • Yogi olmayı denemedim ama denerim belki bir gün 🙂

  Emre Bozkuş Aralık 8, 2017 4:21 pm Yanıtla
 • Geçen sene 4-5 ay yapmıştım ve benzer şeyleri düşünmüştüm. Şimdi hareketlerden bakıyorum da biz de bu yogadan yapmışız. Bizim hoca da aynı Pelin gibiydi. Hele o sondaki müzik ve uzanma. O bir kaç dakika çok uzuyordu sanki. Hocamız bıraktı devam edemedim ben. Ama istiyorum tekrar, ilk fırsatta umarım…
  Selamlar,

  Aze Aralık 8, 2017 8:50 pm Yanıtla
 • Hayatimda bir kere pilates bir kere de daha sakin durdugu icin yoga yaptik…ikisinde mide bulantisi bas donmesi oldu….kendimi cok hasta hissettim…simdi sizi boyle okudukca cok ozendim dogrusu…..

  gozde gurbuz Aralık 8, 2017 9:07 pm Yanıtla
 • Merhabalar, benim de geçen yaz yogaya başlama girişimim oldu ancak zamanı denk getirme konusunda sorun yaşadım. Sonradan da konuya uzak olduğumdan kurs/eğitici seçimi konusunda tereddütlerim oldu, sizin için sakıncası yoksa memnun olduğunuzu anladığım eğiticinizin bilgilerini paylaşırsanız sevinirim. (sehertankut@hotmail.com)Sevgiler

  Judgest Aralık 11, 2017 7:19 am Yanıtla
 • Tesekkürler Elif, çok faydalı oldu

  Ayşe'nin Kozası Aralık 13, 2017 8:51 pm Yanıtla
 • Yoga yapıyorsanız kendi ağırlığınızı kaldırmayı öğrenmelisiniz. Yoga yeni başlayan için fena halde can yakıcı olabiliyor. Düzenli yapılırsa sıkı bir vücuda kavuşabiliyorsunuz.

  Yoga ile ilgili bir sorum var. Parmaklar birbirine sert bir şekilde bastırıldığında vücudun farklı yerleri çalışıyormuş. Bu doğru mu sizce? Ya da deneyiminiz var mı?

  Şafak Çalışkan Aralık 17, 2017 4:26 pm Yanıtla
  • Bunu hocama sordum cevabı 2 ay sonra yazmama ne demeli bilmiyorum. Pelin bağlantılı kasların çalıştığını söyledi ama siz sanırım tamamen fatklf bölgelerden bahsediyorsunuz?

   ELİF sarı Şubat 20, 2018 4:58 pm Yanıtla
 • Yoga severek uyguladığım bir egzersiz/meditasyon. Oeta yaşın üzerinde olduğum için kendime uygun bulduğum bellir bazı hareketleri düzenli olarak yapıyorum.

  Derya Şubat 8, 2020 12:08 pm Yanıtla
  • Spor yapmakta çok zorlanıyorum, kaslarım-eklemlerim çok zayıf. Yogaya da ara verdik, mutsuzum.
   Yorum için teşekkür ederim..

   Aydınlık Yüz Şubat 18, 2020 3:06 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir