Görsel Yolculuk Terapisi‘nden

9 kasım çarşamba sabahı bir kız arkadaşım ile Marsilya’ya hareket ediyoruz. Cumartesi döneceğiz herşey plana uygun giderse.

Neden Marsilya? Çünkü bileti çok ucuzdu ve daha önce görmediğimiz bir yer. Maksat rutinden çıkmak, seyahatin olasılıklarına kendini açmak, çocuk-ev telaşı olmadan birkaç gün geçirmek..

Marsilya bir nevi Fransa’nın Antalya’sı, Bodrum’u. 25 kilometre yakınındaki Provence ve lavanta tarlaları sayesinde meşhur olmuş bir yer fakat lavantalar temmuz-ağustosta açıyormuş ve şimdiden o tarihte pek çok otel dolu.

Birçok websitesinden araştırdık, soruşturduk hatta baskı aldım kafam dağılmasın diye. Büyük Katedral, Eski Liman, İf Şatosu, Panier mahallesi, Pharo sarayı gibi bir kaç nokta belirledik. Hava izin verirse Provence’e gitmek, sakin sessiz Fransız köylerini -becerebilirsek- araba kiralayarak gezmek gibi planlarımız var.

”Gitmek” bana iyi geliyor derdim ama zamanla anlıyorum ki dönebileceğin bir yer olunca gitmek güzel. Yanıma ”Bugünü Yaşama Arzusu” nu alacağım. En kötü ihtimal Marsilya limanında Irvin Yalom’la hasbıhal eder, farklı bir ülkenin insanı mutlaka değiştiren havasını koklar, koşa koşa evime döner, bloga 2-3 yazı girerim 🙂

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen tekrar deneyin.

7 YORUMLAR

 1. marsilya, lise yıllarında gittiğim, yurt dışına çıkış yaptığım ilk şehirdi. fransızcamı geliştirmek için çıktığım bu yolda, türkiye ermenilerinin büyük yardımlarını gördüm. sizin de başınız sıkışırsa, en büyük yardımı yine onlar yapacaktır. eminim.

  1. Hımmm..Türkiye Ermenileri . Sayıları çok mu acaba Marsilya'da?

  2. sevgili Elif,
   yemek konularında her yerlerdeler.
   paris'te lokanta konusunda nasıl yunanlılar çoksa , marsilya'da da aç kalmazsın:)

  3. Bunu duyduğuma pek sevindim. Ne yiycez diye endişeliyim, yanıma simit filan almayı düşünüyordum. Teşekkürler.

 2. Mutlu huzurlu güzel bir tatil olması dileğiyle benimde aklımda olsun marsilya bir ara detaylı bilgi yazarsanız yeme içme vesaire gibi çok hoş olur nacizhane tabiki

  1. Hoşgeldin Mayıs Yağmuru. Marsilya'ya gidemedim evrakta eksiklik sebebiyle. Az sonra bloga yazacağım. Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Sabah sabah çok iyi geldi:) Sevgiler.

 3. Marsilya'ya gitmek isterim, yakın bir arkadaşınla birkaç gün bol keşifli tempolu tatil fikri de güzel. Olmadı başka sefere..Selamlar..

Bir cevap yazın