İstikamet Marsilya :)

Kasım 8, 2016
210
Views
Görsel Yolculuk Terapisi‘nden

9 kasım çarşamba sabahı bir kız arkadaşım ile Marsilya’ya hareket ediyoruz. Cumartesi döneceğiz herşey plana uygun giderse.

Neden Marsilya? Çünkü bileti çok ucuzdu ve daha önce görmediğimiz bir yer. Maksat rutinden çıkmak, seyahatin olasılıklarına kendini açmak, çocuk-ev telaşı olmadan birkaç gün geçirmek..

Marsilya bir nevi Fransa’nın Antalya’sı, Bodrum’u. 25 kilometre yakınındaki Provence ve lavanta tarlaları sayesinde meşhur olmuş bir yer fakat lavantalar temmuz-ağustosta açıyormuş ve şimdiden o tarihte pek çok otel dolu.

Birçok websitesinden araştırdık, soruşturduk hatta baskı aldım kafam dağılmasın diye. Büyük Katedral, Eski Liman, İf Şatosu, Panier mahallesi, Pharo sarayı gibi bir kaç nokta belirledik. Hava izin verirse Provence’e gitmek, sakin sessiz Fransız köylerini -becerebilirsek- araba kiralayarak gezmek gibi planlarımız var.

”Gitmek” bana iyi geliyor derdim ama zamanla anlıyorum ki dönebileceğin bir yer olunca gitmek güzel. Yanıma ”Bugünü Yaşama Arzusu” nu alacağım. En kötü ihtimal Marsilya limanında Irvin Yalom’la hasbıhal eder, farklı bir ülkenin insanı mutlaka değiştiren havasını koklar, koşa koşa evime döner, bloga 2-3 yazı girerim 🙂

Kategori:
Günlük · Seyahat

TÜM YORUMLAR

 • marsilya, lise yıllarında gittiğim, yurt dışına çıkış yaptığım ilk şehirdi. fransızcamı geliştirmek için çıktığım bu yolda, türkiye ermenilerinin büyük yardımlarını gördüm. sizin de başınız sıkışırsa, en büyük yardımı yine onlar yapacaktır. eminim.

  goethe'nin kılıyım Kasım 8, 2016 5:06 am Cevapla
  • Hımmm..Türkiye Ermenileri . Sayıları çok mu acaba Marsilya'da?

   ELİF sarı Kasım 8, 2016 1:24 pm Cevapla
  • sevgili Elif,
   yemek konularında her yerlerdeler.
   paris'te lokanta konusunda nasıl yunanlılar çoksa , marsilya'da da aç kalmazsın:)

   goethe'nin kılıyım Kasım 8, 2016 1:57 pm Cevapla
  • Bunu duyduğuma pek sevindim. Ne yiycez diye endişeliyim, yanıma simit filan almayı düşünüyordum. Teşekkürler.

   ELİF sarı Kasım 8, 2016 2:15 pm Cevapla
 • Mutlu huzurlu güzel bir tatil olması dileğiyle benimde aklımda olsun marsilya bir ara detaylı bilgi yazarsanız yeme içme vesaire gibi çok hoş olur nacizhane tabiki

  Mayıs Yağmuru Kasım 10, 2016 9:41 pm Cevapla
  • Hoşgeldin Mayıs Yağmuru. Marsilya'ya gidemedim evrakta eksiklik sebebiyle. Az sonra bloga yazacağım. Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Sabah sabah çok iyi geldi:) Sevgiler.

   ELİF sarı Kasım 11, 2016 7:07 am Cevapla
 • Marsilya'ya gitmek isterim, yakın bir arkadaşınla birkaç gün bol keşifli tempolu tatil fikri de güzel. Olmadı başka sefere..Selamlar..

  Begonvil Sokağı Kasım 21, 2016 6:58 pm Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir