Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery

Ekim 11, 2017
288
Views

”Dışarda , dünya uğulduyor ya da uyukluyor, savaşlar patlak veriyor, insanlar yaşayıp ölüyor, uluslar yok oluyor, bir süre sonra batacak başka uluslar doğuyor. Bütün bu gürültü ve öfke içinde, bu taşkınlar ve bu çatlamalar içinde, dünya yol alıyor, tutuşuyor, parçalanıyor ve yeniden doğuyor; insan yaşamı ise çırpınıp duruyor.

O halde bir fincan çay içelim.

Çay, yoksulların olduğu kadar zenginlerin de içeceği olduğundan bir aristokrat zevkine sahip olma izninin pek az masrafla herkese bu verilişi, yani çay ritüeli, hayatlarımızın saçmalığında dingin bir uyum gediği açmak gibi olağanüstü bir erdeme sahiptir. Evet, evren boşlukla elbirliği yapar, kayıp ruhlar güzelliğe ağlar, anlamsızlık bizi kuşatır. O halde bir fincan çay içelim.Sessizlik olur, dışarıda esen rüzgar işitilir, sonbahar yaprakları hışırdar ve uçuşur, kedi sıcak bir ışık içinde uyur. Ve her yudumda zaman iyice yücelir. ”

ӂok kitap okudum.
Yine de bütün alaylılar gibi ne anladığımdan asla emin olamıyorum. Bir gün oluyor tüm bilgiyi bir bakışta kavramışım gibi geliyor. Sanki aniden görünmez dallar doğuyor ve kendi aralarında benim tüm dağınık okumalarımı birbirine bağlıyormuş gibi oluyor. Sonra anlam aniden gizleniyor, özü kaçırıyorum ve aynı satırları boşu boşuna tekrar okuyorum.”

” Tek bir dostunuz olsun ama onu da iyi seçin.”

” Kaba tek bir kelime bile işitmediğim Manuela’nın ağzından böyle bir ses taklidi ve böyle bir senli benlilik , papanın kendini unutup kardinallere ” Şu boktan ayin tekkesi de nerede” demesine benziyor.”

”  Hayatımda ilk kez yazgısını öngöremediğim biri ile karşılaşıyorum. Yaşam yolları açık kalan biri . Tertemiz ve olasılık dolu biri. ”

—————————————————————————————————————–

Yazar bazı kısımlarda fazlasıyla teorik kalmış ve ”dilde örtülülük, fenomenoloji” gibi derin konuları uzun uzun anlatmış ama romanın çıkış noktası öyle çarpıcı ki bir solukta okudum.

Bakımsız, hırpani bir kapıcı kadının, küçücük odasında kurduğu kocaman dünya..Üst katların birinde yaşayan intihar etmeyi düşünen 13 yaşında bir kız. İkisinin hayatlarına mucize gibi giren bir Japon.

Tekrardan, yavaş yavaş okunmayı hak eden lezzetli mi lezzetli bir kitap. Sonu farklı olsaymış diyorum sadece. O da nazar boncuğu olsun. Puanım 8.

Filmini de yapmışlar, kış günleri için not etmeli 🙂
Etiketler:
·
Kategori:
Kitap Yorumu

TÜM YORUMLAR

 • En sevdiğim kitaplardan biridir Kirpinin Zarafeti. Ben de blogda yazmıştım ama nerelerde kalmıştır o yazı bilmiyorum. Paris'i de, içinde geçen kitapları da çok seviyorum. Ama yazarın son kitabı Elflerin Yaşamı'nı yarım bıraktım. Okuyamadım, uzun zamandır bir kitabı okurken böyle sıkılmamıştım. Hâl böyle olunca, zorlama Özlem dedim kendime.
  ❤️

  özlem öztürk Ekim 11, 2017 10:40 am Cevapla
 • Şu an okuyorum ama filmi olduğunu bilmiyordun. Vakit ayırıp izlemem lazım

  Adsız Ekim 11, 2017 12:07 pm Cevapla
 • Nedense bir türlü alamadığım bir kitaptır bu kitap. Oysa ki listemde alınacaklar arasında aslında…

  Gülşah'la Hayata Dair Ekim 11, 2017 12:46 pm Cevapla
 • Kitaptan sayenizde haberim oldu,dün bu yayını okur okumaz da filmi bulup izledim nedense kitap ile film ismi birbiriyle örtüşmüyor yine de filmi çok çok beğendim ama kitabın adı nefis 🙂
  Çok teşekkür ederim bu güzel paylaşım için..

  kiremithanem Eylül 26, 2019 12:20 pm Cevapla
  • Bir türlü izleyemedim filmini. Demek çok beğendiniz. Ben de elimi çabuk tutayım bari. Teşekkürler yorumunuz için.

   Aydınlık Yüz Ekim 1, 2019 10:43 am Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir