Çocuklar Sünnet Oldu

Temmuz 13, 2020
339
Views

27 haziran cumartesi günü çocuk cerrahımız Kutlu Bey sayesinde sünnet işimiz kolayca halloldu.

Aslında bu konuda fikrim şu:

”Sünnet bebekken yapılmadıysa çocuğa tercih hakkı verilmeli ve eğer isterse yetişkin yaşlarda kendisi yaptırmalı”

Elbette analık tükürdüğünü yalama sanatı olduğu için ortaokulda dalga geçilir, alay konusu olur, sonra da niye beni sünnet ettirmediniz derler diye ,biraz da çevre baskısından yaptırmaya karar verdik.

O zaman neyi bekliyoruz dedim kendi kendime, yazın ayrı kışın ayrı telaşımız var, okul var, izin almak var, icaplar nöbetler var, var da var. Bir de neyi bekliyoruz gerçekten?? Birisi bizim yerimize alıp çocukları götürüp sünnetlerini yaptırıp bize verecek değil, , oğlum erkek oldu diye gelinlik giyip hava atacak da değiliz. O zaman?

Daha cerrahla bile netleşmeden yapalım bu işi dedik ve sabah 9 da hastaneye geldik. Bir gün önceden çocuklara google’dan bulduğumuz çizimleri gösterdik, süreci anlattık.

Bizim çok büyük bir avantajımız var; hiçbir hastane prosedürüne tabi değiliz. Önceden yatış, kan alınması, ameliyathaneden çağrılmak, aç çocukları saatlerce bekletmek gibi sıkıntılara katlanmadık.

Operasyon sonrası

Önce Eren, sonra Emre buzlu çay içine koyduğumuz sersemletici şuruptan içti. 20 dakika sonra Eren peltek peltek konuşmaya , başını tutamamaya başladı. Babası kucağında içeri taşıdı. Eren’in gelmesi neredeyse 45 dakika sürünce Emre kötü oldu. Hem ilacın etkisi hem de Eren’i ve babasını görememek ona iyi gelmedi ve ağlamaya başladı. Biraz oyalamaya çalıştım sonra eşimi aradım ve gelip Emre’yi de aldı.

Karı-koca anestezi uzmanı olan arkadaşlar ve Ecem yanımızdaydılar ve bize çok destek oldular.

Emre daha kısa sürede geldi ve ikisi birden sağa sola yatmaya, mızırdanmaya, eve gidelim diye ağlamaya başladılar. Corona muhabbetine serviste odaya geçmemiştik, eşimin odasındaki çekyatta ikisini birden zaptedemeyince yarı baygın kucaklayıp düştük yola. Eve gelince sahiden de daha iyi hissettiler, 1 saat geçmeden de PS başına geçtiler 🙂

Ertesi gün sargıları açarken biraz zorlandık. Eren’in dokuları daha hassastır zaten, bolca kremli olmasına rağmen azıcık bir yer yapışmıştı ve 100 lira online oyuna para yatırma rüşveti vermek zorunda kaldım. Sonraki 1 hafta sünnet küloduyla veya çıplak, televizyonun önünde yatarak geçti

29 haziran, işlemin üzerinden sadece 48 saat geçmişken

Bugün 17 gün oldu. Dün havuza girip rahatça yüzdüler. Alt alta üst üste boğuşmaya başlayalı 5-6 gün oldu. Eren daha kolay kabullendi sanki. 10. günde normal külot giymeye başladı.

Sonuç olarak sünnet işleminin kendisinde sıkıntı yaşamadık ama minimum 15 gün sürecek iyileşmenin aşamalarına tanıklık etmek yorucu ve stresli oldu. Mesela iki gün önce Emre her tuvalete gittiğinde yer gök çiş oldu çünkü o gün ne olduysa çiş hem ileri hem de sağa doğru fışkırıyordu. Kabukları elleriyle koparmaya çalışırken kanattılar, sonra da kanıyor diye korktular vb. Sırf bu iyileşme aşamasının farkına varmamaları için bile 2 yaş öncesi sünnet çok daha kolay ve stressiz olurdu. Eğer sünnet yaptırmakta kararlı iseniz ne yapıp edip bezli iken bu süreci atlatmaya bakın.

Operasyon öncesi

Böylece bu level’ı da geçtik. Herkesin dediği gibi inşallah düğünlerini, mezuniyetlerini de görürürüz.

Etiketler:
·

TÜM YORUMLAR

  • hayırlı ve de uğurlu olsun 🙂
    Biraz büyüyünce evet sıkıntılı oluyor, ben de keşke bebekken yaptırsaydım demiştim…
    Uzunca bir süre benimki ben eski pipimi istiyorum diye ağlamıştı çünkü hahahaaaa :))

    oytunla hayat Temmuz 13, 2020 2:41 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir