Sıcacık Bir Film: Akeelah and The Bee

Haziran 22, 2017
230
Views

Bir film senaristi olsaydım tam olarak böyle bir işin içinde olmak isterdim. Dün izlediğim Kelimelerin Gücü (Orjinal isim Akeelah and The Bee) beni kendine aşık etti. Birebir hatırlamasam da ”Hayatında hiçbir şeyin yolunda gitmemesi nasıl bir his biliyor musun” gibi bir cümle ile açıldığı an ekrana kilitlendim. Konu şöyle:

Akila, 11 yaşında babasız bir kız. Kenar mahallelerden birinde yaşıyor. Okulda herkes ayrı havada, kimse onu önemsemiyor. Evde de kim kime dum duma. Anne hemşire ve çok çalışıyor, evi geçindirmekle meşgul.

Akila kelimeleri çok seviyor, öğretmenlerinden biri ”Heceleme yarışması” seçmelerine katılması için onu yüreklendirdiğinde hiç oralı olmuyor, daha çok göze batmak istemiyor çünkü fakat okul müdürü ve kelimelere duyduğu tutku peşini bırakmıyor.

Okul müdürünün arkadaşı olan bu abimiz aynı kasabada inzivaya çekilmiş. Aslında dil bilim profesörü ama küçük kızını kaybettikten sonra boşanmış ve hayata küsmüş. Müdürün ricasıyla Akilah’ı çalıştırmayı kabul ediyor.

Film böylece akıp gidiyor. Beni birkaç noktada çok etkiledi:

1. Profesörün Akilah’a tamamen bir yetişkin gibi davranması. Gelmediği ders için yaptığı atar, ”çocuktur canım, hem de babası yok” gibi acıma kaynaklı müsamaha göstermemesi, açık net ve kararlı hali.

İyi bir öğretmen bir insanın hayatını kesinlikle değiştirebilir. O kadar önemli ki bu çocuğun eğilimini / tutkusunu keşfetmeye odaklanmış öğretmen konusu. Ah, o kadar önemli ki bunu anlamak hem çok kolay hem de çok zor.

Profesörün upuzun ve karmaşık kelimelerin basit köklerden türetildiğini anlattığı sahne çok güzeldi.

2. Hırslı ebeveyn- sevgi dolu ebeveyn farkı çok net ortaya konmuştu.

3. Bir çocuğun tüm mahalle için umut ve ilham kaynağı olması kalbimi sıcacık yaptı (Ütopya olsa da)

Denk gelirseniz izleyin, kaçırmayın. Tam bir terapi filmi bu, herkese iyi gelecek cinsten.

Etiketler:
Kategori:
Günlük · Sinema

TÜM YORUMLAR

 • Merhaba Elif.
  Bundan birkaç sene önce izlemiş ve hayran kalmıştım orada ki detaylara.
  Aslında ne kadar önemli disiplin. Bazen çocuklarımıza duygusal davranıp bir dahakine yapar kısımlarını sıkı tutmak gerek diye düşünüyorum. Çünkü başarı böyle bişey ve istediğinin peşinden gitmesi için gereken de disiplin.
  Geçen gün tv de denk geldim ve tekrar izledim bende.
  Kesinlikle izlenilmesi gereken filmlerden demiştim bende.

  Gülşah Şahin Haziran 22, 2017 12:35 pm Cevapla
  • Sorma Gülşah, ben herkes için çok hoşgörülüyüm hele ki konu çocuklarsa, kesinlikle kararlı olamıyorum.

   ELİF sarı Haziran 23, 2017 6:45 am Cevapla
 • Konusu çok güzel. Her zaman "Yeniden Doğmak" içeriği samimi geliyor bana. Filmi not aldım telefonuma izleyeceğim mutlaka. Teşekkür ederim.

  Samet Tutal Haziran 23, 2017 2:00 am Cevapla
  • Okuduğunuz ve yorum yazdığınız için ben teşekkür ederim.

   ELİF sarı Haziran 23, 2017 6:46 am Cevapla
 • İyi eğitmenler hayatımızda bir şans gerçektende. Ortaokulda bir fen öğretmenim vardı, tüm çocuklarla tek tek ilgilenir, kimin ne sorunu varsa bilir, sevgisini hiçbirimizden esirgemezdi. Film önerin için teşekkürler ♥

  Oytunla Hayat Haziran 23, 2017 1:59 pm Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir