Bağırmayan Anne Baba Olmak, Hal Edward Runkel

Ağustos 14, 2017
220
Views

Kullandığım tek sosyal medya mecrası olan Instagram’da hep önüme çıkan bu kitabı biraz da blogcu annenin ekip arkadaşı Ebrar’ın çevirmiş olması nedeniyle satın aldım.

Benim için iki açıdan malumun ilamı oldu: Birincisi yapı olarak yumuşak bir anneyim , çocuklarıma bağırmak nadiren yaptığım bir şey, ikincisi bu minval üzerine pek çok kitap okudum. Bildiklerimi hatırlamış oldum.

Bağırmanın da çeşit çeşit olduğu, kurallar ve sınırların ebeveyn otoritesinin bir numaralı dostu olduğu, çocuğun yaptığı yanlışın sonuçlarına katlanmasının tüm aile için en iyisi olduğu gibi bir kaç noktayı kendime not olarak kaydedip alıntılarımla sizi başbaşa bırakıyorum:

”Çocuklarınız için yapabileceğiniz en harika şey kendinize odaklanmayı öğrenmektir.”

”İyi bir ilişki kurmak isteyenlerin en büyük düşmanı duygusal tepkilerdir.”

” Biz ebeveynler aşırı gerginiz, fazla yük altında, hazırlıksız yakalanmış hissediyoruz ve takdir görmediğimizi düşünüyoruz.”

” Çocuklarımızdan bize anlatılandan çok daha az sorumluyuz fakat çocuklarımıza karşı sorumluluklarımız da anlayabildiğimizden çok daha fazla.”

” Ebeveyn olarak sorumluluk almak, çocuklarınızın kendilerini motive etmesini teşvik etmek anlamına gelir.”

” Çocuklarımıza bağırdığımızda duygusal olarak pasifleşir ve tek bir mesaj veririz: Beni sakinleştir! ”

” Çocuklar dünyaya, biz ebeveynlerini değerli, sevilen, saygı duyulan ve takdir edilen insanlar olarak hissettirmek göreviyle gelmedi. ”

” Çocuğunuz büyürken sizi sürekli deneyecek. Sizin güvenilirliğinizi test edecek. Sizin güvenilir, değişmez ve daimi olduğunuzu görmek isteyecek.”

” Çocuklarımızı her etiketlediğimizde onlara ait alanı kısıtlarız.” (Çalışkan, parlak, asla beni uğraştırmayan gibi olumlu etiketler bile olsa)

” Daima, asla, sürekli, hep gibi kelimeleri sözlüğünüzden çıkarın . Onların yerine iki sözcük ekleyin: Olabilir ve belki”

” Ebeveynliğin kişisel anlarının (Eğlence ve oyun)  tadını özgürce ve sevgiyle çıkartmak istiyorsanız, önce iş kısmını yürütmeniz gerekir. Bu da kendinizi ailede otorite olarak yerleştirmek anlamına gelir.”

” Ebeveyn çocuk ilişkisinde otoriteyi sağlamanın en verimli yolu sonuçlara katlanmalarına daima izin vermek.”

” Ebeveynlik yapabilmenin en iyi yolu en sağlıklı halinizle hareket etmek; önceliğiniz kendinize iyi bakmak.”

Kategori:
Kitap Yorumu · Psikoloji

TÜM YORUMLAR

 • Bu kitabı ilerisi için bir kenara not almalı. Bağırmayan anne baba nasıl olunur, bilinmesi gerekir. Anne ve babalar bu konuda hassas davrananlar olsa da hassas olmayanlar ve seviyesini aşanlarda oluyor.

  Nazik Topcu Ağustos 21, 2017 7:14 pm Cevapla
 • Great post!

  You have a nice blog!

  Would you like to follow each other? (f4f) Let me know on my blog with a comment! ;oD

  Have a great day!

  xoxo Jacqueline
  http://www.hokis1981.com

  hokis 1981 Eylül 6, 2017 7:49 pm Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir