Elon Musk: Geleceği İnşa Eden Adam

Kasım 18, 2017
411
Views

Sağdan soldan bölük pörçük bir şeyler duyduğum Musk hakkındaki kitabı bir çırpıda bitirdim ve şoktayım. 71 doğumlu yani sadece 46 yaşındaki bu adamın zekası, azmi, farklılığı, devrimciliği ; ne desem bilemiyorum, olağanüstü biri olduğunu anlamış bulunuyorum. Henüz 25 yaşındayken internetteki reklam programlarının ilklerinden birini yazıp , onun satışından elde ettiği parayla çevrim içi ödeme programı paypal’i kuran, daha sonra onu Ebay’e 180 milyon dolara satıp elektrikli araba, roket fabrikası ve güneş enerjisi işlerine giren birinden bahsediyoruz.

Musk, bu yüzyılın sonunda benzinli arabaların sadece birer anı olacağına,  güneşten üretilen elektriği depolamanın gelecek için en önemli şey olduğuna, bir roketi uzaya gönderdikten sonra dönüşte yanıp parçalanmasının çok saçma olduğuna inanıyor. Uzaya kargo göndermek için NASA’yla anlaşma yapmış, çünkü uzaya bir roket gönderip onu sağlam bir şekilde geri getirebilmiş tek adam.

Kitap Musk’ın, çeşitli dergilerde, konferans ve ropörtajlarda  söylediklerinden alıntılarla oluşturulmuş ve bence çok başarılı.
Musk’ın Nevada çölünde yüzlerce rüzgar türbininden elde edilen elektriği depoladığı dev alan: GİGAFACTORY

Beş çocuğu olan Musk, mühendislerin daha fazla çocuğu olmalı diyor. SpaceX’in Ceo’su, baş tasarımcısı ve baş mühendisi olan dahinin aldığı ödüllerin elbette haddi hesabı yok. Musk gibi adamlar yüzyılda bir gelir, belli ki o bir dahi ama inanıyorum ki onun yaşam öyküsü ve felsefesinden herkesin öğreneceği bir şeyler var.

Kitaptan alıntılar:

”Üç beklentiniz olmalı: Sabahları işe gitmeyi iple çekmelisiniz. Kayda değer bir maaşınız olmalı. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak istemelisiniz. Bu üç beklenti karşılanırsa, çocuklarınıza anlatacak bir şeyleriniz olur.”

” Tesla bir şeyler yaratmaya inanıyor. Google ve Apple ise inanmıyor.”

” Okuldayken ‘İnsanlığın geleceğini geniş kapsamda etkileyecek şeyler nelerdir ?’ diye düşünür dururdum. Bunların internet, sürdürülebilir enerji, uzay, genetik ve yapay zeka olduğuna inanıyordum. ”

PayPal’in satışından kazandığı 180 milyon doların 100’ünü SpaceX, 70’ini Tesla, 10’unu SolarCity’ye yatırmış

” PayPal, 98’in sonunda faaliyete başladı. İki şirketin bileşimiydi. Kaynaklarımızı birleştirerek çevrim içi ödeme sorununu ele aldık. 14 aydan kısa bir sürede 500 milyon dolar değerinde bir şirkete sahip olduk. O zamana göre böyle bir şey kesinlikle inanılmazdı.”

” En iyi öğretmenim ilkokul müdürümdü. Dersin ilk yarısında süratle çalışmak ve fazladan ev ödevi yapmak zorundaydık. Sonra da onun 2. dünya savaşındaki askerlik anılarını dinlerdik.”

” Doğru önermelere sahip misin? Bu önermeler konuyla ilgili mi ve bunlara dayanarak doğru sonuçlara ulaşabiliyor musun? Bu eleştirel düşüncenin temelidir ve insanların bunu başaramaması şaşırtıcıdır. Bence hüsnü kuruntu dediğimiz şey insan beyninin tabiatında var. İşlerin istediğiniz gibi gitmesini arzu edersiniz ve göz ardı etmemeniz gereken bir bilgiyi göz ardı edersiniz.”

” Bilgiyi bir nevi kavram ağacı gibi görmek önemlidir; ayrıntılara geçmeden önce gövde ve büyük dallar gibi temel esasları kavradığınızdan emin olun.”

” Madeni bir eşya yapmayı öğrenmek zorundaydım. Hayatımda hiç CNC tezgahı görmemiştim ancak kitap okur ve uzmanlarla görüşürseniz bunu kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Sadece okuyun ve insanlarla konuşun ama özellikle kitap okuyun. Okumayla kazanılan veri aralığı, biri konuşurken kazanılandan çok daha büyüktür. ”

” 2008 yılında iki şirkette de başarısızlığın eşiğine geldik. SpaceX’de roket konusunda 3 kez başarısız olduk. Felaket bir ekonomik durgunluk yaşadık. 2008’in sonunda sermayemizin yettiği son roket olan dördüncü roketi fırlattık ve başardık.”

” Tehlike yapay zekanın kendisinden kaynaklanmıyor. Herhangi birinin onu kötü amaçlar için kullanacağından endişe ediyorum . Yapay zeka teknolojisi üzerinde demokratik olmalı ve ona yaygın erişim sağlamalıyız. Open AI’yı kurma amacımız budur.” (2016)

” Tesla’nın ilk yıllarında çok hata yaptık hatta 2007 yılında sermayenin yapısını tamamen yeniden düzenlemek zorunda kaldık. Neredeyse verdiğimiz her karar hatalıydı. Aptallığımızdan ya da salaklığımızdan hata yapmış olabilirdik ancak hatalarımız hep doğru motivasyonlarla yapılmıştı. ”

Etiketler:
Kategori:
Kitap Yorumu

TÜM YORUMLAR

  • Elon Musk'ı ben de merak ediyorum, bu kitabı not ettim teşekkürler, sevgiler:)

    Gül Akça Kasım 20, 2017 2:55 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir