Otelde Yaşamak İsteyen Minnoş Kadın

Mayıs 25, 2019
otelde-yasamak
319
Views

Düğümlere Üfleyen Kadınlar‘ı okuyorum yeniden. Madam Lila’nın fazlasıyla ”artiz” halleri, sürekli nutuk çekip aforizmalar savurması sinir bozucu. Amira, Maryam, Amazir, Melika, Kamal gibi aslında Türkçe olacakmış da bir harfi yanlış yazılmış hissi veren tuhaf isimler acayip gözümü tırmalıyor ama bu kitapta beni feci çeken bir şey var. Gitmek..Yolculuk..Yolun ihtimalleri..Madam’ın gücü, güveni, zenginliği ve özgürlüğü. Akıl hocalığı. Deliliği ama hiç şüpheye düşmeden, suçluluk nedir bilmeden yürüyüp gidebilmesi. Kararlılığı..

Madam Lila olmanın önündeki 1. engel ne peki? Söylüyorum : EV. Özellikle MUTFAK KISMI. Kim ister ki, hangi kadın,  aslında çok basit olması gereken, atalarımızın meyveler, av hayvanları, otlarla yaptığı, bizimse doymak bilmeyen bir iştah ve endüstriyel ürün satışına katkımız için sürekli pompalanan ”kocaman sofralar, mutlu aileler” ideolojisi yüzünden 24 saatini tamamen ”karın doyurmak” denen eylem etrafında sürdürmeyi? Buzdolabı dolu olmalı, dondurucu dolu olmalı, yoğurt marketten olmamalı, meyve eksik olmamalı, çizilen tavalar değiştirilmeli (100 liradan aşağı tava yok bu arada), mutfak tezgahını toplamalısın ki bir sonraki öğünde işini yapabilesin, bu da şu demek oluyor;  10 dk içinde yenen yemeğin ardından en az yarım- bir saat temizlik yapacaksın. Bulaşık makinesi dolup dolup boşalacak, ocak en azından günde bir silinecek, sürekli yığılan türlü ıvır zıvır düzenlenecek, çöpler atılacak..

Tüm bunları eksiksiz yapıyor muyum? Kesinlikle hayır. İnce temizlik senede bir bile değil. Akşam bulaşığı sabah toplanır, sorun yok ama yine de hayalim otelde bir suit odada yaşamak. Gerçekten. Ev ekseninde dönen tüm o aidiyetler, zaruretler, tadilatlar, masraflar, sonunda yine de istediğin gibi olmaması, yuva sahibi olacağım diye vazgeçilen onca özgürlük, renklilik, kendi başınalık, istediğin saatte istediğini yapabilme lüksü..Ne için? Gerçekten ne için? Kaldı ki (yeminle abartmıyorum) 41 yıllık ömrümde tanıdığım, bildiğim tüm kocalar içinde benimki ilk üçte yer alır. Nazik, özenli, sevgi dolu bir adam. Kısıtlanıyor değilim ;  şimdi desem ki ”Burs kazandım bir yıl Amerika’da yaşayacağım” , cevabı ”O süper, nasıl yapalım? ” olur.  Zaten bana bu satırları yazabilme, kalbimi açabilme cesaretini veren de bu tavır bir bakıma. Ama sevmiyorum, sevemiyorum ev hanımlığı müessesesini. Ev üstüme üstüme geliyor, girdiğim her odada bir sürü iş beni bekliyor, sanki bin kollu bir canavarla savaşıyorum her daim. Ev deyince bende bir sarı bıyık reis hissiyatı..O da kim diyorsanız, buyrun :

Geçenlerde Başak kullanmıştı bu görseli, sarı bıyık reis ifadesini onda gördüm. Demek ki herkesin gerçek kesiti kendine..

Bilemiyorum Altan, saçmalamalarda bugünkü konu bu. Öyle tatlı geliyor ki işten / sokaktan dönüp bir otel dairesine girmek, duş alıp bornozla uzanmak, akşam yemeği için giyinip süslenip restorana inmek (Kendini Bihter Ziyagil sanan şuursuz oldum resmen) , yemek bitince lobide çayımı içip tekrar odama çıkmak, okumak, yazmak, uyumak..Uyanınca ilk akla gelenin duş- giysi vb olması, dağınık bir mutfakla karşılaşma ihtimalimin bile olmaması..

Otelde yaşamayı hayal eden minnoş bir kadından inciler okudunuz. Bazen de böyle..

Kategori:
Günlük · Kitap Yorumu

TÜM YORUMLAR

 • Ben de otelde yaşayabilirdim, ama suit olsundu bir de. Bir odada sıkılabileceğimi düşünüyorum üstelik 🙂
  Kendi evimin mutfak vs derli topluluğunu seviyorum ama sürekli bir şeyler yapma gerekliliği beni de bezdiriyor 🙂
  Selamalr,

  Aze Mayıs 26, 2019 8:32 pm Yanıtla
 • Merhaba bende otelde yaşabilirim. Ev toplama derdi yok 🙂 Dağınık mutfak yok 🙂
  Bloğunuzu yeni keşfettim. Sizi takibe aldım. Bana da uğrarsanız çok sevinirim

  baharın mutfak sırları Mayıs 27, 2019 4:19 pm Yanıtla
 • Benim otel değil de böyle Tatianalı bir evim olsun, ben evdeyken kimse olmasın ve senin otele de komşu olsun Minnoşum 🙂

  Sema

  Adsız Mayıs 30, 2019 2:59 pm Yanıtla
  • Olur olur, arada gelir ev havası alırım ama suitlerimiz komşu olsa, birlikte süslenip yemeğe insek, dönüp çay içip dedikodu yapsak bence daha tatlı 🙂

   sevgili günlük Mayıs 31, 2019 8:27 am Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir