Yanlış Karar

Mart 9, 2019
291
Views

Blog yazmaya başladığımda sayfamın adı Ayın Aydınlık Yüzü idi. Elif Şafak’ın benim için kült romanı Mahrem’den alıntıydı ki şu anda bağlantıyı kuramıyorum, romanın neresinde geçiyordu acaba? (Offf, yazarken fark ettim; Elif Şafak’ın eski romanlarını da çok özlemişim. Özellikle Mahrem, Bit Palas ve Araf’ı.) O sayfada 2016’nın sonuna kadar yazdım. 09.09.2016 da Elveda yazısı ile iki yere birden taşındım. Hem teknik sorunlar (sayfada yönetici değildim artık, nedenini hala bilmiyorum) hem bloglarımı özelleştirmek (kitap ve günlük) ve böylece okunma sayısını artırmak niyetleri ile bu kararı verdim.

Yanlış karardı, pişmanım. Gökhan beni uyarmıştı, ‘İsim değiştirmek riskli’ demişti ama o zaman doğru karar gibi gelmişti bana.

Şu anda okunma sayım çok düşük. Ayın Aydınlık Yüzü’nde ise en düşük sayı 200’ün üzerinde. Daha çok tanınıyordu hatta yazın Blogcuanne söyleşisinde, o bile beni ”Aaaa, aydınlık yüz” diyerek hatırladı.  2010 ve sonraki birkaç yıl blog dünyası daha küçüktü, Blogcuanne, Deli Anne, Slingmom, Dorikus, Günün Çorbası gibi bir elin parmağını geçmeyecek sayıda düzenli yazan blogger vardı. Bu bir avantajmış adımın duyulması için, şimdi anlıyorum.

Daha da önemlisi okuduğum kitapların neredeyse hepsini yazıyordum. Önümarkamkitap‘da yazma hevesim çok düşük. En son ne yazdığımı hatırlamıyorum bile. Kitap, film, günlük, depresyon, hayaller ; hepsinin tek sayfada olmasını daha sıcak ve basit buluyormuşum, bunu da yeni fark ettim.

Ben yazılarımı işte iken yazıyorum. Blogla ilgilenmemin tek yolu bu. Özellikle öğleden sonra işler çok azalmışken yazmak , görsel koymak mümkün olabiliyor. Asıl vakit alan şeyler yazıyı yazmak değil; düzeltmek, fotoğrafları bulmak, koymak . Evde bilgisayar yok. Bir diz üstü var ve çocuklar uyanıkken çalışmak zor, uyuduklarında ise sakince takılmaktan başka isteğim olmuyor. Sorun şu ki resmi iş yerlerinde blogger açılmıyor, blogspot uzantılı sayfalara girilemiyor. Yorumlara cevap yazılamıyor vb.

Acaba diyorum, ayınaydınlıkyüzü.com olarak mı devam etsem? Eski formata geri dönerim aynı zamanda. Bir taşla iki kuş. Ne dersiniz?

Etiketler:
Kategori:
Günlük

TÜM YORUMLAR

 • Selam.
  İsim değişikliği gerçekten de risk. Bende ilk açtığımda Gülşah'la Hayata Dair demiştim.
  Sonrası Satır Arası olarak değiştirdim.
  Önceki sayfanızı bilmiyorum ama bu sayfanızı seviyorum ve ilgi ile takip ediyorum. Zor bir karar…
  Hangisi olursa olsun bizi haberdar edin yeter. 🙂

  Gülşah Şahin Mart 9, 2019 9:51 am Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim. Haber vermez olur muyum? Takipçisiz blog pek keyifli değil.

   ELİF sarı Mart 9, 2019 10:34 am Yanıtla
 • Merhaba. Öncelikle çok zor bir karar vererek bu yola çıkmışsınız. Öz güveniniz için yürekten tebrik ederim. Ben yaklaşık 7 yıldır Meczup Yazar adı altında yazıyorum. Şuan bile bu isim bana benle bütünleşmiş bir isim gibi geliyor. Aksini düşünseydim eğer blog adımı değiştirebilir miydim inan ki bilemiyorum. Sonuç olarak verdiğiniz karar ne olursa olun yazmaktan kopmayın. Ben eminim ki sizde yazmayı çok sevdiğiniz için yazıyorsunuz. Asıl önemli nokta bu. Sonuç ne olursa olsun, hangi blog adını seçerseniz seçin başarılı olacağınızdan eminim. Saygılarımla. Vesselam…

  Meczup Yazar Mart 9, 2019 10:58 am Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim. Ne güzel bir yorum bu. Evet yazmak bana çok iyi geliyor

   Unknown Mart 10, 2019 4:34 pm Yanıtla
  • Estağfurullah. Ne demek asıl ben teşekkür ederim. O zaman daha fazla yazabilmeniz ümidiyle. Saygılarımla…

   Meczup Yazar Mart 12, 2019 2:58 pm Yanıtla
 • Blogger üzerinden bu alan adını alıp yazmaya devam etmeyi düşünüyorsan, malesef aynı giriş problemin hala devam edebilir. Fakat wp veya özel hostingli başka bir platform üzerinde blog açarsan sorun oluşmaz.

  GeCe Mart 9, 2019 12:51 pm Yanıtla
 • Evet Gece, hosting alıp devam etmek noktasında kararsızım. Doların yükseleceği kesin gibi, sıkıntı olur mu bilemiyorum.

  ELİF sarı Mart 10, 2019 4:37 pm Yanıtla
 • Bende artık yazmıyorsunuz sanıyordum, neyse umarım kısa sürede çözümlersiniz:) Bana isim değiştirmekte, birden fazla blog sahibi olmak da çok karışık geliyor:)) Kolay gelsin:)

  Gül Akça Mart 12, 2019 7:57 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir