Oyuncak Hikayesi 4

Temmuz 22, 2019
393
Views

Emre ve Eren’le sinemaya ikinci gidişimiz. İlki İnanılmaz Aile 2 filmiydi. O zaman biraz dolanmışlardı sinemada. Hoş, bu sefer de sonlara doğru gezintiye çıktılar. İlk yarıda bizden başka 2 çocuk 2 anne vardı, ikinci yarıya girmediler. Tek başımıza izledik 🙂 En sevdiğim durum (Gece değilse tabi)

Beni pek mutlu etmedi. Çocukların yorumu ”Beğendik” şeklinde.

Esas oğlan Woody ait olduğu ilk çocuk Andy’den sonra yeni bir ev bulmuştu son filmde. Tatlı biz kız çocuğunun oyuncağı olmuştu; Bonnie. Kızın gözdesi olmamaya dayanabiliyor gibi görünse de içten içe dertlenen Woody , anaokulunun ilk gününde yasak olmasına rağmen kızın çantasına saklandı ve gergin geçen ilk gününde kıza çaktırmadan yardımcı oldu. Bonnie plastik bir çatal, tahta bir çubuk ve bir parça oyun hamuru ile kendine bir oyuncak yaptı ve bu oyuncağa bağlandı. O dakikadan sonra Forky adını verdikleri bu plastik kaşığı korumak kollamak ve çocukla kalmasını sağlamak Woody’nin görevi oldu.

Film Forky’nin kaçmaya, Woody’nin onu zaptetmeye çalışması ve çıktıkları bir yolculukta antika bir oyuncak dükkanında esir tutulmaları ile ilerledi.

Çocuklar açısından baktığımda film neredeyse bütün Pixar-Disney yapımları gibi aşırı hareketli. Yorucu. Aksiyon dozu yüksek. Yeni eklenen taş bebek ve kukla karakterleri beni bile ürküttü. Bakınız:

Taş bebek, Woody’nin bir parçasını çalmak istiyor ve kuklalar da onun yardımcıları. Çok sık ve uzun olmasa da karanlık, gerilim müzikli, ürkütücü sahneler vardı, 7 yaş altı için bana uygun gelmedi.

Bir çocuk filminde, oyuncaklarla dolu bir hikayede neden böyle korku unsurlarına yer verilmiş anlayamadım.

Eskiden Woody’nin evinde yaşayan oyuncak prensesin artık tek başına bir hayat sürüyor olması, sahipsiz olmanın o kadar da kötü olmadığını gösterip Woody’ye yeni bir bakış açısı kazandırması iyi düşünülmüş ve sonu çok iyi bağlanmıştı.

Yetişkin olarak çocuklarımı her türlü olumsuz duygudan ve olaydan koruma çabamı biraz Woody’ye benzettim. Bonnie’yi o kadar çok düşünmesi ve önemsemesi aslında kendini ”vazgeçilmez” görmek ve göstermek için mi? Forky kaybolup gitse Bonnie bununla başedebilecek ama o, kaybolmasına ısrarla izin vermiyor..Hımmm….

Şöyle huzurlu, keyifli ve eğlenceli filmler olsa da izlesek keşke..

Çocukla Sinema’nın değerlendirmesi için tık tık

Kategori:
Günlük · Sinema

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir