Yaz 2019 Notları

Ağustos 2, 2019
265
Views

Bugün 1 ağustos. Yaz bitti sayılır:) Bayram sonrası yıllık izin aldım, 5 gün daha işe geleceğim haftaya. Sonrasında yokum. Bayram tatili 9 gün olmayacak diyorlar ama bence olacak. Turizmciler bu sene mutlu değil, otellerin çoğu boşmuş. Yazın son fırsatını kaçırmazlar bence.

Ağustosun çoğunda tatil yapacak olmak beni çok mutlu ediyor. En son 2013 yazında yani çalışmazken yazı evde geçirmiş ve doğum yapmıştım. Özel sektördeki dört yıl tam bir perişanlıktı yazları. Bodrum nüfusu milyonu geçtiği için yaz kabusumuzdu. Neyse ki bunlar artık sadece hatıra.

Temmuzun ikinci haftası 2 gün deneme amaçlı gidilen yaz okulu (Amerikan Kültür Koleji) , 16 temmuzdan bu yana her gün olmak üzere devam ediyor. Nöbet izni kullandığım günlerde gitmediler sadece. Haftada bir günden iki gün. Bu hafta nöbetim yok. Haftaya var, sonrasında yaz okulu yok.

Yaz okulu programları çok dolu gösteriliyor. Yok yok. İşin aslı pek öyle değil elbette. Çocukların sıkılmadan vakit geçirmesi hedefleniyor ki gayet yerinde bir karar. İngilizce-İspanyolca kağıtsız kalemsiz, hoplamalı, zıplamalı, şarkılı filan. Robotik kodlama kutucuk boyama şeklinde. Okçuluk işinde pek hevesliler, hoca 1-2 metre ötedeki hedefe atış yaptırıyor, bir türlü daha uzak mesafeye geçemiyorlar. Birkaç kez film izlemişler ki hiç hoşlanmadığım bir şey. Evde de ekran karşısındalar . Yüzme 3 gün ve yüzme dersine gitmiyorlar. Emre, ilk iki dersten sonra istemedi, ne dediysek ikna edemedik. Üşüyorum dedi, Eren’e göz kulak olmak zor dedi, dedi de dedi. Diğerleri yüzerken onlar top oynuyor .

Şehit Türkmen Tekin Lisesinin spor salonunda, Ayşegül hoca ile. ”Emre bu spor için yaratılmış” dedi ya kadın bize..Vay arkadaş.

Bu yaz haftanın beş günü yaz okulu çıkışında spora gidiyoruz. Salı-Perşembe futbol (GS Spor Kulubü) , diğer üç gün hokey. Kendimle de oğlanlarla da gurur duyuyorum.

Biz hırsı olmayan ebeveyniz , çocuklarla ilgili uzun vadeli planımız projemiz yok. Bu bazen iyi bazen de kötü. Baştan kaybetmişlik algısı fena. Çocuk ultra zeki olsa, ultra süper puanlar alsa ne olacak? Onun hakkı olan mevkilere bilmem kimin suyunun suyu diye yukarıdan birileri gelip oturmayacak mı? Yurt dışı çok moda oldu, kaçmak istemeyen yok , ben o konuya da mesafeliyim. Ortaokuldan itibaren gitmediyse (hadi lise olsun), hep yabancı hep ezik olur gibi geliyor. Bir türlü kabullenemiyorum ikinci sınıf vatandaş olma fikrini. 15 yaşında yabancı ülkeye çocuk gönderme fikri sizce de ürkütücü değil mi?

Bu hokey işine de azimli arkadaşlardan biri önayak oldu. Kulüp kurulacakmış, belki lisans alır, milli takım yolu açılır demiş öğretmen. İki çocuktan biri futbol diğeri basket oynuyor. Bu tip sporlarda ilerlemek daha kolaymış.

Bunlar dışında Ecem’i temmuzun yirmisinde sağ salim gönderdik. Başımıza neler geleceğini prova ediyoruz sayesinde. Büyüdükçe dertleri de büyüyor çok ama çok doğru.

Denize sadece iki kez gittik. Havuz bizi kurtarıyor. Dün futboldan önce pizza yedik Pizza Locale’de. Emre’yi Poyraz’lara verip eve geçtik. Eren ekran sevdasında. Baktım havuzda arkadaşı görünüyor, hadi top oynayın dedim, heveslendi. Onlar oynarken aldım kitabımı, yayıldım şezlonga.

Aşk, entrika, Floransa..Tam şezlong kitabı.

Gündüz klimalı ortamda olduğumuzdan sıcaktan pek bunalmadık. Öğle saatleri fena. Geçenlerde dışarı çıktım ve akşam üzeri 10 dakika kadar görme problemim oldu, ışık çakmaları filan. Bayağı korktum. Bence sıcaktan oldu.

Yolumuzu gözetleyip , arabamızı görür görmez gelen komşu çocuğu Eren’i de 2019 yazının bir hoşluğu olarak not düşelim.

Düzenlemeye uğraşamadım ama bu yaz en çok bunu okuduk oğlanlarla, mitoloji kısmına bayıldık. Hep istediğim tarih alt yapımı oluşturmaya epey katkısı oldu. Amerika’nın İngiliz sömürgesi olduğunu, 13 eyaletin ayaklanarak İngiltereye kafa tuttuğunu, Fransa’nın da isyana destek verdiği, Hz. Yusuf ve oğullarını ve daha neler neleri öğrendik. Acayip tavsiye ediyorum.

Bu sene aramız iyi seninle yaz mevsimi:)

Kategori:
Günlük · Kitap Yorumu

TÜM YORUMLAR

 • Göz migreni geçirmişsin sanki, hamilelikte çok sık yaşadım, korkutuyor ama zararlı değil. Ama tekrar ederse yine de bir göstermeli, tansiyon olmasın da..
  Hokey bizim mahallenin sporu, yapmayan çocuk yok 🙂 Kafa göz yarmalar bol.. Erkek çocuklar çok maceralı oluyor yahu.
  yurtdışına 15 yaşında değil, 23 yaşımda çıktım, çıkış o çıkış.. 2. sınıf hiç hissetmedim ama nedeni sanırım kendi grubumu değil tamamen yabancılar ve yerel halktan oluşan ve içinde hiç türk olmayan gruplarda olmam. Irkçılık da hissetmedim. Bilmiyorum, bu algılar sanki kendi kültürel grubuna sıkışıp kalan ve entegre olmamakta inat edenler için daha geçerli gibi gözlemliyorum.
  Yaz ne güzel.. Ve burda çok kısa ve ben göz göre göre kaçırıyorum evde iki hasta çocukla, sıkkınım. türkiye’de sen yaz bitti bile demişsin ama bence Eylül 20-25’e kadar buram buram yaz 😀 Kıymetini bilin lütfen. Tek özlediğim….

  Ogrenen Anne Ağustos 2, 2019 1:57 pm Yanıtla
  • Hoşgeldin Ceren 🙂 Ne güzel seni görmek. Yorum için teşekkürler.

   Bitti dememe bakma, hele Bodrum’da kasıma kadar yaz. Okudum bugünkü yazını, çok geçmiş olsun, ne kadar zordu o 3-5 dönemi .İkisi birden anne isterken.

   Yabancı hissetmemene sevindim, çok göreceli meseleler elbette.

   Sevgiler.

   Aydınlık Yüz Ağustos 5, 2019 2:17 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir