Cinayet Süsü Film yorumu: Ali Atay Adına Utanmak

Kasım 8, 2019
466
Views

Delirdik ! Yemin ediyorum ülkece delirdik. Gerçekten başka bir açıklama bulamıyorum. Eğitimli, akıllı saydığımız Ali Atay böyle bir senaryo yazmış, böyle bir filme yönetmenlik yapmış. Binnur Kaya ve Uğur Yücel kabul edip oynamış. İzleyici de ”Gülmekten karnım ağrıdı, gözlerimden yaş geldi” diye yorum yapmış. İnstada filan olumsuz yorum tek tük. Dayanamadım Ali Atay’a mesaj yolladım:

Henüz cevap gelmiş değil, geleceğini de sanmıyorum

Filmde gülünebilecek iki sahne var. Biri düğün sahnesi diğeri de chat sahnesi. Güya cinayet büro katille internet üzerinden erotik muhabbet yapıyor. ” Üstünde ne var ? vs muhabbeti. İçlerinden biri, bildiğimiz en kaba sinkaflı küfrü söylüyor. Komik olan yer burası !

Geriye kalan tüm konuşmalar, ilişkiler o kadar anlamsız, kopuk, başı sonu olmayan, saçma şekilde yazılmıştı ki kulaklarıma inanamadım. İlk yarı kötüden de kötüydü,ikinci yarıyı izlemesek dedim. Film arasında ekşi sözlükten yorum okudum. Onlara inanarak ikinci yarıya katlandım. Şükür ki görsel açıdan iyiydi, sonunu da iyi bağladılar.

Şu Feyyaz Yiğit’e yazılan rol , adam güya Amerika’dan gelmiş seri cinayet uzmanı olarak. Binnur Kaya’yı yatağa atmaya çalışıyor ama o kadar kötü o kadar saçma ki konuşmalar tavlamaya mı çalışıyor, hakaret mi ediyor, ne yapıyor anlamak imkansız. Absürt mizah bu değil arkadaşlar. Kendinize gelin.

Binnur’un şu resimdeki ifadesine bakınca ne kadar pişman olduğunu düşünmek istiyorum.
Rolü en iyi yazılmış adam

Joker’i izleyeli bir ay olmadan bu filme nasıl gittim? Pişmanım. Yok yok, adamlar kararlı ; illa Türk sinemasından nefret ettirecekler bizi.

Ekşi’de biri ” Ali Atay adına utanmak istiyorsanız gidin” yazmış; okuduğum en anlamlı yorum buydu.

Tek iyi yanı herhalde Ali Atay’ın sevdiği tüm müzikleri özellikle de Dönence’yi sinemada yüksek sesle dinlemem oldu. Cinayetlere de çok özenilmişti, haklarını yemeyelim. Hannibal’vari idi görseller. Keşke adam gibi gerilim filmi olarak çekselerdi. Bin kat iyi olurdu. Daha ilk sahnede o kadar güzel bir cinayet mahalli var ki..Ama komiserler (Salih ve Binnur) ”Bismillah, manyak mı bu adam, bizi niye çağırdınız oğlum olay yeri gelmeden” filan diyip, katilin özenle boyadığı yapraklar üstünde çay içiyorlar! Komiklik değil bu.

Şu yazıda yüzümüzü güldürecek tek bir şey olmasın mı? Gelmiş geçmiş en korkunç ve karizmatik katilimiz

Yazıklar olsun.

Kategori:
Günlük · Sinema

TÜM YORUMLAR

 • Hakaretvari komedinin mihenk taşı Recep İvedik’in gişe rekorları kırdığı ülkemiz sinemasında fazla beklentiye girmemek gerektiğini düşünürüm. Diyaloglar ve monologlarda derinleşme bizim olgunluk seviyemize aykırı sanki.
  Bu paylaşımınızla düşüncelerimi pekiştirdiniz…

  Abdullah Kasım 26, 2019 11:17 pm Yanıtla
  • Recep’in 6. filminin fragmanını gösterdiler, Espri nerde biliyor musun Konya yerine Kenya’ya gidiyor sayın İvedik ! Saç baş yolarsın. Yine de insan umut ediyor Abdullah. İşin içinde Ali Atay olunca. En son Müslüm’ü çok beğenerek (görsel, sinema dili, senaryo, oyunculuk vb) izledim. Ondan öncesi sanırım Eşkiya’ya kadar gider 🙂

   Aydınlık Yüz Kasım 28, 2019 10:19 am Yanıtla
 • film baya baya absurt komedi ve başarılıydı ne kadar bu kadar tepkilisiniz anlayamadim.

  olumlu dunya da boyle. bence onu da izlemeyin.

  Erkan Mayıs 3, 2020 1:16 am Yanıtla
  • Yok izlemem zaten, merak etmeyin 🙂 Absürt komedi çok sevdiğim bir tarz (mesela Mr. Bean) ,kabul edemediğim şey şu: Küfür ve gaz çıkartmak komik değil ayrıca o saçmalamalar (Amerikadan gelen komiserle Binnur Kaya’nın arasında olanlar) komik gelmiyor bana. Recep İvedik tarzı mizah sevmiyorum özetle.

   Aydınlık Yüz Mayıs 4, 2020 10:04 am Yanıtla
 • Seyrettiğim en rezalet film. Dizdar iğrenç bir karakter. Uğur Yücel nasıl kabul etmiş oynamayı hiç yakıştıramadım. Hayatınızdan 2 saat kaybetmek istemiyorsanız seyretmeyin. Küfürler ve bunun normalleştirilmeye çalışılması hangi seviyede olduğunu gösteriyor Türk sinemasının. Bu tür filmler sinemaya çok zarar veriyor. Kısacası yazana da yönetene de yazıklar olsun.

  Kemal Haziran 4, 2020 6:48 pm Yanıtla
  • Kesinlikle Kemal Bey katılıyorum size. Türk sineması adına bir utanç benim için.

   Aydınlık Yüz Haziran 8, 2020 11:54 am Yanıtla
 • Hayatlarında hiçbir başarı elde edemeyen insanlar başkalarının başarılarına laf ederek hayatta kalmaya çalışır, üzgünüm ama siz o aciz insanlardansınız işte. Bu ülkede Ali Atay tarzı bir film türü oluştu genç yaşında bu yönetmen ile birlikte, eğer Ali Atay Filmleri sevmiyorsanız izlemezsiniz olur biter siz kim oluyorsunuzda birileri adına bir şeyler için utanma küstahlığında bulunabiliyorsunuz. Sizlere tek tavsiyem yaşamak için asalak canlıları örnek almayın kendinize, bir şeyler başarmaya çalışın ve hayatın içerisinde kendi yaptıklarınızla yer alın. Türk milleti adına utanılacak bir kesim varsa o da siz ve sizin gibiler.

  adil Ekim 15, 2020 5:13 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir