Bu Aralar Hayat

Mayıs 21, 2020
266
Views

15 mayısta Bodrum’a yaz resmen geldi. Nasıl bir sıcak. Ateş alev yanıyoruz birkaç gündür. Dün gece çocukların odasında yerde yattım. Cam açık ve yerde olunca esinti oluyor, bölük pörçük de olsa sabahı ediyorum.

Korona mevzusuna alıştık. Yeni düzende devam edip gidiyoruz. Eylüle kadar okul olmayacağı belli oldu. İnşallah haziranda futbol okulu açılır, çocuklar sadece onu özledi.

Eba dışında akademik faaliyetimiz yok. Hele Eren’e 3-4 satırı yalvar yakar yazdırıyorum. Yatarken okuduğumuz kitaplar dışında okuma da yok.

Geçen haftalarda çocukların kitaplığını düzenledim. 10 yılın sonunda çok da haşmetli bir tabloyla karşılaşmadım. Grimm Masallrı okuyoruz birkaç gecedir. Devler, periler, padişahlar ve prensler girdi hayatımıza ama ne kadar garip geliyor şimdi bu masallar. Padişahların ya üç kızı ya üç oğlu var, en küçüklerini en çok seviyorlar ve büyük iki kardeş kötü kalpli. Anonim sandığım Külkedisi, Rapunzel, Pamuk Prenses gibi klasik masalların Grimm Kardeşler tarafından derlendiğini öğrenmek de pek şaşırtıcı oldu doğrusu.

Valeria diye bir diziye rastladım. Konu bir yana, renkleri için izledim ilk birkaç bölümü. Bu dizide siyah veya beyaz yok, her şey rengarenk. Evler ve kıyafetler cıvıl cıvıl. Tavsiye ederim.
Alef özellikle ilk iki bölümüyle beni benden aldı. Çok iyi kotarılmış bir iş gibi duruyor. Sufilerin kabul görmeyen bir kolunu ve onunla ilgili cinayetleri anlatıyor. Bazen adli tıp uzmanına fazlasıyla tıbbi uzun uzun cümleler kurduruyorlar ama kaliteli bir iş. Tarih var, İstanbul var…Ah İstanbul…

İzleyip de keyif aldığım başka bir şey yok sanki..”Çalışan anneler” dördüncü sezon çıkmıştı, 2-3 gecede izledim. Çıtır çerez , 15 dakikalık bölümler..

Miyazaki’nin çizgi filmleri pek övülüyor. Komşum Totoro’ya başlayıp bıraktık. Aklımda o var.

Bir heves aldım ama ı ıh. Belki sadece ruh sağlığı profesyonelleri için yazılmış olabilir.
50 sayfa bile okuyamadım. Karmaşık, tuhaf bir hikayesi var. Düşük puan verdim.
Alef’e ilham olmuş filan yazıyordu webde. Yazarıyla da çay içmişliğim vardı.Hey gidi günler. İnce bir kitap. Güzel ama tekrar okur muyum? Hayır.
Can Yayınları. 41. basım. Zar zor diyemem ama hevessiz okudum. Bir adam 51 yıl bir kadını bekliyor ama her yılı başka bir kadının yatağında geçiriyor. Bana pek aşk gibi gelmedi. Edebi lezzeti de benim damak tadıma uymadı.
Bu adam Akan Abdula. Youtube’da izleyin, çok doğru şeyleri tüketici verilerini analiz ederk söylüyor. Türk insanı aforizmalarla konuşuyor diyor, hayali yok diyor. Çocuklara hayal kurduralım diyor.
Geç kalınmış bir kitap. Çizimler harika.
Bizdeki bu. Bazı kelimeler çocuklara çok yabancı. Daha çocuk dostu bir çeviri olabilirdi. Ciltlisi çıkmış başka bir yayınevinden. Ciltli kitabın tadı başka.
BDK’dan görüp aldık. Çok tatlı.
Yine BDK okumalarından. Ölümle ilgili diyor ama o kadar soyut ki her şey bana bile pek bir şey ifade etmedi. Görseller olağanüstü.

Arabam yok bir süredir. Gezme tozma işleri askıda. Kargocuydu, marketti derken 5-6 yere uğrardım kimi günler, o yorgunluklardan kurtuldum amma velakin arabasızlık zor iş.

Pazar-pazartesi-salı üç sabah yoga yaptık havuz başında. Sitemize bir yoga öğretmeni taşınmış. Nilüfer Filiz adı. Nasıl iyi geldi. Ohhh..Beşte de çocuklarla gittik üç kez , devam edeceğiz umarım.

Bu aralar böyle buralar..

Kategori:
Günlük · Kitap Yorumu · Sinema

TÜM YORUMLAR

 • Güzel bir yazıydı. Havaların ısınmasıyla insan artık, dışarıda gezmek tozmak istiyor. Siz baya alışmışınız ev hayatına, tebrik ediyorum. Alef dizisi, sürekli karşıma çıkıyor, bir türlü izlemek nasip olmadı.

  KediDedi Mayıs 31, 2020 8:57 pm Cevapla
  • Hoşgeldiniz, yorum için teşekkürler.
   Alıştık denebilir belki..Hiç çıkmasak zor olurdu ama sağlık sektöründe olunca her hafta çıkmak zorunda kaldık 1-2 kez de olsa
   Alef çok kaliteli bir iş olmuş, finali de çok beğendim, tavsiye ederim

   Aydınlık Yüz Haziran 1, 2020 11:06 am Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir