Nermin Yıldırım, Misafir

Aralık 9, 2019
390
Views

”Yüzüne baktığım kişinin gözlerinde havai fişekler patlasın istiyordum ama içimdeki kuşlar yine de ölmesin” (s. 117)


‘ Birine kalbinizi açıp içinizi döktüğünüzde, giderken sadece kendini götürmüyor, sanki size ait bir sırrı da yanına alıyor. O zaman artık yalnız bile değil, eksik kalıyorsunuz. Sırf gideni değil, dökülüp kırılarak ortalığa saçılmamış eski halinizi de özlüyorsunuz. ” (s.115)


” Düşmemek için birbirimize dayanmıştık. Yine de düşmüştük. Olsun. ” (s.117)

” İnsanın çocukluğu tek bir ana işaretlenir bazen, yavrucağın o tek anı bugünden mi kopacak?” s.131

” Kızıyla ilgili pek bir hayali yoktu sanki ; adını fezaya çıkarmamı beklemiyordu, yerlere düşürüp kirletmesem kafiydi. ” (s.137)

”Galiba tek başına insanlar, kimsenin sığınmayı aklından geçirmeyeceği kadar güçsüz yahut tekinsiz görünüyor. Yalnız olunmuyor, yalnız kalınıyor” (s.137)

”Asıl şanssızlar neyi kaybettiklerini bilmenin lanetiyle cezalandırılanlarmış.” (s.144)         

”Alışmak yangını, bütün cehennemleri bir bir yutuyor” (s.163)

Alıntılardan da görüleceği üzere kitap nefisti. Nermin Yıldırım hiç şüphe yok, çok güçlü bir kalem. Aferin ona. Ellerine sağlık. Uzun zamandır böyle hevesle roman okumamıştım. Kurgu iyiydi, soru işareti yoktu.

Yaşlanmış ama yalnızlıktan sebep emekli olmayan Rikkat ile 18’ine yeni basmış (belki daha genç emin değilim) Esin’in yolları akıl hastanesinde kesişir. Bu hastanede garip olaylar olmaktadır. Gizli tutulan şeyler. Roman bitene kadar Esin’e ne olduğunu merak ederiz. Ne oldu da akıl hastanesine getirildi? Esin bunu bir türlü hatırlayamaz.

Diğer hikayede Rikkat, geçmişi ile yüzleşmekte, öte dünyadan çıkıp gelen annesi ile hesaplaşmaya çalışmakta ve bütün karınca incitmekten korkanlar gibi başaramamakta, eline yüzüne bulaştırmaktadır.

İlhan İrem şarkıları ayrıntısı çok tatlıydı. Rikkat’in cümleleri yaşına uygun yazılmıştı, eski Türkçe kelimeler yerli yerinde kullanılmıştı.

Benim için Unutma Dersleri hala Nermin Hanım’ın en iyi kitabı. Dokunmadan ,Rüyalar Anlatılmaz ve Misafir de kesinlikle kitaplığa koyulabilecek bir kitap olmuş.

Tek olumsuzluk içinde bulunduğum dönemde paranoyamı beslemesi oldu. Şöyle ki ülkemizde birçok insan kayboluyor ve bulunamıyor. Bu gerçeği bir romancının dilinden tekrar okumak üzücü ve korkutucu oldu.

On üzerinden 8 veriyorum efendim. Gönül rahatlığı ile okuyunuz.

Unutma Dersleri ile ilgili yazımı okumak için buraya

Dokunmadan ile ilgili yazımı okumak için buraya

Rüyalar Anlatılmaz ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

TÜM YORUMLAR

  • Nermin Yıldırım hiç okumadım ama merak ediyorum, severim gibi geliyor :))

    Kağıt Salıncak Aralık 16, 2019 11:21 pm Cevapla
    • Bence de seversin 🙂 Rüyalar Anlatılmaz ya da Unutma Dersleri ile başlamanı öneririm.

      Aydınlık Yüz Aralık 17, 2019 2:16 pm Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir