To The Lake Netflix Dizisi Yorumu

Ekim 19, 2020
457
Views

Bu ara pek konuşulan Netflix dizisi To The Lake’i sıcak sıcak yorumlayayım. Orjinal ismi Epidemi olsa gerek. Rahatça okuyun spoiler yok.

Fragmana baktığımızda esas konunun bir virüs salgını olduğunu anlıyoruz. Çocuk görüntüleri eşliğinde oldukça ürkütücü bir seyirliğe hazırlanıyoruz amaaa aslında bu bir yol, kaçış ve kış hikayesi.

Belki de bu ”kış” detayı ayrıca karanlık, soğuk atmosferi ve tabi ki aksiyondan aksiyona koşan, durağan beş dakikası bile olmayan senaryosu sayesinde of-puf diyerek başladığım diziyi nefesimi tutarak 1 günde bitirdim.

Konuya gelince: Sergey, yeni karısı Anya, eki karısı Ira ve oğulları Anton, zengin bencil adam Leonid, genç-güzel eşi Marina (hamile), Leonid’in genç kızı Polina ve Anya’nın ilk evliliğinden olan, otizmli gibi duran oğlu Misha esas karakterler.

Bu 8 kişi ve sonradan ekibe eklenen Sergey’in babası Boris, salgından ve salgını bahane ederek yağma ya da bir tür cadı avı başlatan devlet güçlerinden kaçmak için upuzun bir yola çıkıyorlar. Doğrusu neden kaçtıklarını çok anlayamadım, daha doğrusu o askerler neden insanlara öyle korkunç davrandı ? O kısım biraz karanlık bırakılmıştı ama bazı bölgelerde Nazi’lerin Yahudilere yaptığının aynısını yaptılar diyeyim siz anlayın.

Üç araba ile başladıkları kaçış sekiz bölüm boyunca sürüyor ve gerçekten bir dakika bile tempo düşmüyor. Arabalar bozuluyor, çocuk kayboluyor, terk edilmenin acısı ile kavrulan Ira (üstteki resimde sağda) arızaya bağlıyor, hamile kadın deliriyor, gençler aşık oluyor, geçtikleri köylerde esir alınıyorlar ve daha neler neler. Sanırım birkaç sezon daha olur çünkü final olmadı, son anda yepyeni bir olayla kapanışı yaptılar.

Şu montları, şapkaları filan neredeyse hiç çıkaramadı garipler. Rusya soğuğu feci olmalı. Erotik sahne az ama dizi kesinlikle +16 çünkü kabus malzemesi yaratacak epey sahne var. Özellikle hastaların ölüm anları, kör olmaları vb sahneler gece izlenmemeli. Ben baya huzursuz olup son üç bölümü gündüz izledim.

Ben severek izledim, tavsiye edebilirim ama karanlık, soğuk, kar sevmem diyorsanız hoşlanmayabilirsiniz. İlk sezonda virüs vurgusu yoğun değil, takıntılarım azar diye korkmayın.

Müzikler genel olarak çok başarılıydı. Misha ve Polina’nın romantik sahnelerinde çalan çok tatlı, değişik bir şarkıyı dünden beri dinlerip wa-wa-wa-wa kısmında çocuklarla hunharca gülüyoruz.

April Stevens, Teach Me Tiger şarkının adı
Kategori:
Sinema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir