Kadınlar Rüyalar Ejderhalar Yorum

Mart 7, 2021
281
Views

Ursula, maalesef hiçbir kitabını okuyamadığım bir kadın. Hem denk gelmedi hem de genel olarak bilimkurgu denen tür kesinlikle bana hitap etmiyor. Tolkien, Huxley gibi kült isimlerle de tanışmış değiliz. O tuhaf isimler, harfler ve rakamlardan oluşan insanlar, uydurulmuş diller, sembollerle anlatılan kavramlar (yüzük neyi temsil ediyordu?) beni çok itiyor.

Bu kitabı Esra yani @lokumcocukkutuphanesi paylaşmıştı, o vesileyle haberim oldu. Metis Kitap, Ursula’nın 1970 ve 80’lerde yazdığı makalelerden seçmeler yapmış, çok da güzel olmuş. Özellikle Balıkçının Kızı ve Bilimkurgu ve Bayan Brown isimli yazıları çok severek okudum. (İkisini de Nurdan Gürbilek çevirmiş.)

Tarihler oldukça eski , 40 yıl öncenin yazılmış cümleler bunlar ama konular hala güncel. İnternetin olmadığı zamanlar diye düşünüp şaşırıyor insan.

Ursula’nın annesinin de yazar olduğunu, birkaç çocuğu ve sanırım uzun vadeli bir evliliği olduğunu öğrendim. Ben onu hep uçuk kaçık bir hippi ya da çok ciddi, bekar, asık suratlı biri olarak düşünürdüm.

”Çocuk yetiştirken kitap yazmanın , 9-5 işe gidip bir de evi çekip çevirirken çocuk yetiştirmekten daha kolay olduğunu söylüyorum ” diyen yazarla duygudaş olduğumuzu hemen hissettim.

Altını çizdiğim birkaç cümleyi paylaşayım:

”Eğer bir karakter çok açık değilse ve ben onun hakkında o kadarcık şey biliyorsam zaten onun hakkında yazmaya hakkım yoktur. ”

”Savaş ve Barış’ı veya Yüzüklerin Efendisi’ni okumak iş değildir, sadece zevk için yapılabilir bu. Eğer buna bir eğitim ya da kendini geliştirme değeri de yakıştırılamıyorsa o zaman Püriten (bağnaz, sofu manasında sanırım) değerler sisteminde bu olsa olsa kendi içine kapanma ya da kaçıştır. ”

” Fantazi iç benliğin dilidir. Fantazinin çocuklara ve başkalarına öyküler anlatmak için bana en uygun gelen dil olduğundan başka bir şey söylemeyeceğim ama burada kendime güveniyorum biraz çünkü bunu çok daha pervasızca söylemiş olan çok büyük bir şair beni destekliyor. Ahlaki iyiliğin en güçlü aracı demiş Shelley, hayal gücüdür. ”

” Her türden yazı, sözcüğü zaman dışında sabitler ve onu sessizleştirir. Yazılı sözcük bir gölgedir. Gölgeler sessizdir. Okur o gayri faniliğe yeniden can verir nefesiyle, o sessizliğe de belki gürültü üfler.”

” Hırsızlık, sağlıklı edebiyatın ayrılmaz bir parçasıdır. Eski bir kitaptan bir olay örgüsü çalmak, yenisini uydurmaktan daha kolaydır. Her neyse, özgün bir olay örgüsü icat etmek için ter döktüğünüz zaman da, çoğu kez bunun eski bir öykünün olay örgüsüne tamı tamına paralel olduğunu görürsünüz. ”

” Sahici mit bilince yükseldiğinde hep bu mesajı verir: Hayatını değiştirmelisin. ”

Kategori:
Kitap Yorumu

TÜM YORUMLAR

  • Bu kitabı okumadım ama bilim kurgu okumak ayrı bir zevktir. Geleceği hayal ederek tahminlerde bulunmak zamanda yolculuk hissi verir. Sanki geçmiş çok durağan ve bir kafese hapsedilmiş gibiyken gelecekte tüm zamana hükmedebilecekmişiz gibi gelir. Belki de sonsuzluk arayışını içinde barındırır.

    Abdullah Mart 7, 2021 6:25 pm Yanıtla
  • Yazarın hiç bir kitabını henüz okumadım, çok bilim kurgu okuyucusu olmadığımdan sanırım. Ama bu kitap ben de neden olmasın izlenimi bıraktı.
    Yorumuna sağlık

    oytunla hayat Mart 8, 2021 3:25 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir