Fatma, Netflix, Yorum

Mayıs 19, 2021
320
Views

Beğendim, izlenebilir, 6 bölüm boyunca tempo düşmüyor, merak unsuru eksilmiyor , final tatmin edici. İkinci sezonu olacakmış gibi bitirdiler. Olmasa da olur, aklımızda soru işareti kalmadı .

Oyunculuklarda yan roller olan Bayram ve Kadriye’yi çok beğendim. Bayram’ı canlandıran Mehmet Ali Ak başka dizilerde de dikkatimi çekmişti. Sanırım adını daha çok duyacağız. Kadriye ise gerçekten o gecekonduda yaşayan, çıkarcı, ikiyüzlü komşu tiplemesine cuk oturmuştu.

Dizide pek çok mesaj vardı, hepsi de doğruluğunu hepimizin bildiği mevzular.. Otizmli çocuk annesi olmak, kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin gözden çıkardığı ilk kişilerin karıları ve çocukları olması, kocası olmayan kadına yöneltilen pis bakışlar, kızkardeşlik denen o eşsiz bağ, fuhuş, entelektüelin kendi toplumuna ne kadar yabancı olduğu..Say say bitmez.

Çekimler başarılıydı, görsel olarak tatmin ediciydi , konunun başı sonu belliydi, bunlar beğendiğim özellikler.

Beğenmediğim ne oldu ? Köyde büyümüş her kız çocuğunun tecavüze uğramış olması gerekiyor artık. Her senaristin kadınlıkla eşleştirdiği bir şey oldu bu istismar. Elbette toplumumuzda kadın ve çocukların cinsel olarak ne kadar çok suistimal edildiğini biliyoruz ama bu kadarı bana kolaycılık gibi geliyor. İşte kadın mutsuz, kaybolmuş, ezik biriyse çocukluğuna inelim ve birisi ona tecavüz etmiş olsun diyorlar sanki..

Kısa dizi olduğu için bazı olaylar çok hızlı geçildi, o cinayetlerin o kadar kolayca işlenmesi ve polisten öylece kaçmak pek olası değil. Silahı kasadan alması gibi bazı detaylar hakeza.

Beni en çok yaralayan kadınların yapayalnız oluşu.. Başta kocası olmak üzere, komşusu, devletin tüm kademelerindeki memurlar, diğer kadınlar ; hiçbiri Fatma’ya el vermedi. Hepsi sırtını döndü, duymazdan geldi, çocuğuyla kadın koca bir ummanda çerden çöpten yaptıkları salın üstünde göz göre göre perişan olup gittiler. Sonunda elbette cinnet, elbette dağılma, elbette felaket oldu; olmalıydı, mutlu sonla bitemezdi bu hikaye..

Ah Fatma, ah Oğuz…Bilmem bizi affeder misiniz? Biz kendimizi affetmiyoruz; ne işe yarayacaksa..

Beğendiğim bir inceleme yazısı için tık tık

Etiketler:
Kategori:
Günlük · Sinema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir