Kos Adasına Nasıl Gidilir? Vize Gerekiyor Mu?

Aralık 19, 2022
152
Views

Hafta sonu Kos kaçamağı yaptık kız kıza. Sürpriz oldu, şaşırttı bünyemi, kendi başıma ya da çoluk-çocuk olsam kalkıp da gitmezdim .

Yeşil pasaportunuz yoksa VİZE GEREKİYOR. Sadece 2019 yazında kapıda vize uygulaması yapmışlar. Tek bir sezon.

Bileti internetten aldık. Dentur Avrasya firmasından. Kişi başı 26 euro bilet parası, 150 lira yurtdışı çıkış harcı ödedik. 09.15’deki feribot için 08.30’da Bodrum Kalesinin oradaki limana gitmek yeterli. Biz biraz daha erken gittik.

Feribot kalabalık değildi yine de Kos’da pasaport kontrolünden geçmek vs derken 11 gibi ancak gezmeye başladık. Hava çok güzeldi. Aralık sonunda ince bir kazakla gezilecek kıvamdaydı. Limandan çıkınca sola yürüyeceğimize sağa yürümüşüz. Ara sokaklarda kaybolduk, Coffee House gibi gayet sıradan ismi olan minik bir dükkan bulup oturana kadar bir saat gezmişiz. Kahve 2.5 euro idi merak eden varsa 🙂

Yanlış yöne gittiğimiz anlayıp başlangıç noktamıza döndük ve bu sefer sola doğru, sahil boyunca epeyce yürüdük. Kış olması ve belki de Noel tatili sebebiyle mekanların neredeyse tamamı kapalıydı.

Epeyce yürüdük, Kos Kalesini gezdik, Hipokrat ağacını gördük ama en çok yürüdük.

Açık hiçbir yer bulamayınca limanın da tam karşısında olan Türk restoranı Sofra’da yemek molası verdik.

İkimiz de ahtapot- karides vs sevmeyince balık-salata söyledik. 30 euro ödedik toplam. Balıklar saman gibi değildi, lezzeti yerindeydi ama salatada ne yağ vardı ne de bir aroma.

4’te dönüş feribotuna binip, Bodrum ‘dan çıkmadan komşunun siparişi olan içki ve sigarayı da alınca günü tamamlamış olduk.

Kos’a gitmeye değer mi? Bir amacınız varsa evet ama öbür türlü Bodrum’dan pek de farkı olmayan bir yerde 4 saat dolanmak için 750 lira yol parası (bilet artı çıkış harcı) vermeye bence değmez. Özellikle kış mevsiminde.

TÜM YORUMLAR

 • Genele bakınca değişik bir deneyim olmuş. Ruha verdiği şifa herşeye değer sanırım, arada insanın böyle şeylere ihtiyacı oluyor. 🙂

  Huriye Aralık 19, 2022 11:23 pm Yanıtla
  • Kesinlikle ihtiyaç, doğru söylediniz. Hele ki denize uzak yaşayanlar için.

   Aydınlık Yüz Aralık 23, 2022 12:21 pm Yanıtla
 • Fiyatlar aslında birim para olarak baktığımızda çok iyiymiş ama çevirip çarpınca fakirliğimiz yüzümüze vuruluyor. 🙁

  Recep Hilmi Tufan Aralık 20, 2022 11:45 pm Yanıtla
  • Hiç sormayın, düşünün 30 paraya iki kişi yemek yedik. Ama 20 ile çarpınca fasfakir olduğumuz ortaya çıkıyor..

   Aydınlık Yüz Aralık 23, 2022 12:21 pm Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir