Kasımpatı Zamanı

Kasım 16, 2023
15
Views

Metin Erksan’ın kült filmi ”Sevmek Zamanı” nı çağrıştıran başlığım nasıl ? Ben sevdim; bu kasım ayında da içimi ısıtan kasımpatı görselli bir yazı yazabildiğim için mutluyum.

Artık kabul ettim : 2020’den sonra kimse iyi değil ve olmayacak. Siyasetten vs hiç bahsetmek istemiyorum. Deli gibi kaçmaya çalışsam da her şeyden haberdar oluyorum, sosyal medyadan yok olup tuşlu telefona geçmedikçe habersiz kalma lüksümüz yok zaten.

İşte bu atmosferde akıl sağlığımı korumak, çocuklarım ve kendim için dünya hala güvenli bir yermiş gibi hissedebilmek için elimde ne varsa ona sarılıyorum. Çiçekler, filmler, çocuklar, kitaplar, arkadaşlar, ev dekorasyonu, İkea katalogları, Kos’a gitme planları, altı üstü aynı desenli pijamalar, tenis dersleri, Tadım çekirdek, iyi demlenmiş çay ve tencere yemekleri.

Groen Flora ismindeki bu dükkanın insta hesabını takip ediyorum ve buketlerin güzelliği başımı döndürüyor

 

 

Serdar sabırla anlatıyor, sakin ve tatlı bir hoca. Seviyoruz.

Kasım indirimlerinden orta hasarla kurtuldum. Karaca’dan aldığım tencere takımını kalitesini beğenmediğim için iade ettiğime üzüldüm, bazı şeyleri mutlaka görerek- dokunarak almalı.

Nasıl bir tesadüftür ki tam 7 yıl önce yazdığım ve çok sevdiğim Bir İkea Kataloğunun Düşündürdükleri  bugünlerde yine aklımda. Sanırım yakında İkea’dan epeyce yüklü bir alışveriş yapacağım. Ev bahsini kapatmayı, evi seveceğim hale getirmeyi seçiyorum. Daha iyi, ağaçlı, gölgeli, yeşilli, güneş altında olmayan bir ev muhakkak ki var ve aramakla bulunabilir ama ben o çabayı bırakıyorum. Elimde olandaki güzelliği görmeyi seçiyorum. Olmuyorsa olmuyor demek bir başarıymış meğerse, çaresizlik değil.

”No shit Sherlock ” deyimini bilir misiniz? Biz de bilmezdik; Eren’den öğrendik. ”Arabamız güzel” diyen babasına böyle cevap verdi. ”Yapma ya” demekmiş, herkesin bildiği bir şeyi tekrar tekrar söyleyenlere göz devirmek gibi bir şeymiş. Emre güzelce anlattı.

Düzce’ye gidişim LGS motivasyonumuzu – daha çok bende olanı elbette- bir aylığına ortadan kaldırmış oldu. Yeniden havaya girmeye, hız kazanmaya çalışsak da pek başarılı değiliz. Fiilimsi gibi ancak 12. sınıfta anlaşılacak bir konudan soru çözme gafletinde bulundum geçen akşam ve arkasından bir sinir krizi geldi (Sonrasında bu kadar drama yaptığı için özür diledi ).  Geçen yıl ders alıp pek sevdiği Arif öğretmeni aradım, Türkçe desteği için. O da sağ olsun moralimi yükseltti. Her gün 20 paragraf çözmesini, dilbilgisinden dört soru geldiğini, zorda kalırsa gözden çıkarabileceğini anlattı. 3 gündür paragraf sorularını çözdürmeyi başardım, başardım da benim gayretimle nereye kadar ?

Çinli bir yazardan polisiye okudum fakat zor bir deneyim oldu. İsimler Mu, Du, Ding, Ming, Pei, Xao olunca kim kimdi, neyi niye yapmıştı hiç anlayamadım. Yine de bitirdim, merakımı çekmeyi başardı yazar.

Fotoğrafı Eren çekti

 

Oğlumla el ele film izleme keyfi

Bol bol okuyorum ve izliyorum elbette. Çocuklarla Hızlı ve Öfkeli serisine başladık. Son filmde ne uçmuşlar, ne abartmışlar! Gökdelenden gökdelene arabayla uçmaları hala en efsane sahne bence.

Netflix’de Maya Kowalski’nin belgeseli beni perişan etti. Dava 2 gün önce sonuçlanmış ve John Hopkins Çocuk Hastanesi tam 211 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmiş! Geç de olsa adalet tecelli ettiği ve anne Beata Kowalski’nin anısı yaşayacağı için bir nebze ferahladım az önce.

Çağan’ımızın Yaratılan dizisi çok başarılı. Ajitasyonun dibine vuran, çığlıklar atıp dizlerini döven delimsirek kadınlar, ruhsuz adamlar, ultra zengin oldukları halde kaynanasıyla yaşamak zorunda (!) olan Seyranlar, Devinler ve Doğalardan sonra bünyeme ilaç gibi geldi. Taner Ölmez’in abartılı oyunculuğu olmasaydı diyeceğim ama belki de bu karakter için gereklidir o haller. Koca Michael Fassbender’ı başrol yapmış Killer ise keyif vermedi.

Kitaplığı boşalttım, epeyce kitabı elden çıkartmak için Dolap uygulamasına yükledim ama tanesi 10 lira gibi komik bir rakam yazınca iş karıştı. Aynı kitapları farklı kişilere satmışım farkında olmadan vs. Epey küsen, kızan oldu. Sonuçta 50’ye yakın kitap gitti, bir o kadar daha var.

Hoş geldin Bodrum’un güzel kışı. Çok yağmur yağsın, soğuk olsun, kapatacak perdelerim panjurlarım olsun, yumuşacık kanepelerimiz, rahat yemek sandalyelerimiz olsun bu kış.

 

 

 

TÜM YORUMLAR

 • Ayın Aydınlık Yüzü’nde capcanlı, harika kasımpatılar güneş ışığı gibi parlak görünüyorlar.
  “Olmuyorsa olmuyor demek bir başarıymış meğerse, çaresizlik değil.” deyişiniz öyle güzel bir kabulleniş ki. Başarılarınızın çok daha büyük, gerçek başarılara dönüşmesini yürekten diliyorum.
  Türkçe dersi konusunda sanırım Sevgili Eren’in annesinden de alacağı çok ders var.

  Makbule Abalı Kasım 16, 2023 7:00 pm Cevapla
 • “Çiçekler, filmler, çocuklar, kitaplar, arkadaşlar, ev dekorasyonu, İkea katalogları, Kos’a gitme planları, altı üstü aynı desenli pijamalar, tenis dersleri, Tadım çekirdek, iyi demlenmiş çay ve tencere yemekleri.”
  Tam aradığım şeylermiş.. güzel özetlemişsin. Ev dekorasyonuna benim de çok ihtiyacım var..
  Ya, dolap uygulamasından kitapda mı satılırmış… Tahmin etmezdim… Benim bankada giydiğim hatta bir kaç kez gibi çok az giydiğim takımlarım vardı onları da hatırladım şimdi… Kitaplarla birlikte halledeyim bari. 🙂 Sevgiler.

  Azize Kasım 21, 2023 6:28 pm Cevapla
 • Ayy dolap hesabınızı da koysaydınız keşke ya bizde alırdık. 🙂

  Huriye Kasım 27, 2023 11:40 am Cevapla
  • Huriye, hesabım @esari48 ; doğru söylüyorsun, yine yükleyeceğim bugünlerde. Siz öncelikli olursunuz.

   Aydınlık Yüz Kasım 28, 2023 10:55 am Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir