Bozkır Dizisi Yorum

Ekim 15, 2019
618
Views

Önce şu müziği bir dinleyin: Mümkünse kulaklıkla.

Yıldıray Gürgen yapmış, efsane olmuş bence

Bu dizi MÜ-KEM-MEL olabilirdi , olabilirdi ama olmamış…Kahroldum ah kahroldum.

Bozkır dizisini duymuştum ama pazar günü, çocuklar televizyona el koydukları için can sıkıntısından başladım.

Ve bingo! Bu jenerik müziğini duyar duymaz içimde mutluluk zilleri çaldı, ”Ben bunu izlerim aga” dedim. Pazar günü, dün ve bu sabah 10 bölümü yaladım yuttum ve saçımı başımı yoldum.

Normalde Nişantaşı çocuğu görüntüsündeki Ekin Koç Bozkır’da gayet Anadolu çocuğu; kombici kuzen muhabbeti filan çok iyi yazılmıştı

Neden İzlemeli:

1. İlk dört bölüm adamlar öyle bir atmosfer yaratmış ki..Tıpkısının aynısı True Detective. Nasıl ki o diziyi izlediğimizde yarı Louisiana’lı oluyoruz , Bozkır da bizi alıyor, Kırıkkale / Yozgat gibi bir yerin içine bırakıveriyor. Şu jenerik klibindeki 44. saniyeye bakınca kalbi pır pır eden bir ben olamam değil mi? Yiğit Özşener ve Ekin Koç’un eş zamanlı yürüyüşleri acayip güzel olmamış mı?

2. Yine ilk bölümlerde karakterlere, özellikle Yiğit Özşener ‘in oynadığı Seyfi Başkomiser’e ciddi emek harcanmış. Az ama öz konuşan, kederli, ağır bir adam..Ekin Koç , Nuri Pamir olarak deli dolu, daha yolun çok başında polis imajı çiziyor. Yan rollerdeki Emniyet Müdürü, Seyfi’nin karısı, Nuri’nin sevgilisi, üzerinde düşünülmüş, diyalogları çok başarılı yazılmış karakterler.

3. Ziya olarak sahneye çıkan Sinan Demirer , Köçek rolündeki Ahmet Varlı ışıl ışıl parlıyor. Ülkede ne yetenekler var da haberimiz yok. Bunlar nasıl oyunculuklar?

Bu kadar mı güzel Ellaamm denir?
35-40. saniyelerde ortama ve köçek sahnesine dikkat

4. Buram buram ”biz” kokuyor dizi. Hangi yabancı dizide / kitapta köçek kavramı ile karşılaşabilirsiniz? (Keşke dansa biraz daha özen gösterilseymiş) . O kaşık oyununu görebilirsiniz? Müzikler, evler, yenen yemekler.. Çocuk yaşımdan beri maruz kaldığım İngiliz-Amerikan kültüründen çok sıkıldım , doğruya doğru.

5. Diyaloglar başarılı, akılda kalacak sahne çok.

 • Nuri Pamir ve sevgisi Tülay’ın film izleme, Tarkovsky, ”Şeker zararlı yemiyoruz” muhabbetleri, adamın kendini elinde tulumba tatlısı ile Nihal’in kapısında bulması..
 • Fikret ve servisçinin paça-ezo gelin mevzusu
 • Ziya’nın otel ücreti pazarlığı
 • Müdürün elemanlarla maç izleme ve telefon dinlemeyi bilmeyen polis muhabbeti (son bölüm)
 • Nuri ve Nihal’in mesajlaşma cümleleri
 • Fikret’in zengin kıza verdiği ayar
Renklerin güzelliğine bakar mısınız?

Saç-baş yolduran kısımlar:

Bunlar nasıl polis? Nuri Pamir genç, tecrübesiz tamam ama iki adım ötelerindeki katile ateş edemiyor, kendinden yaşlı ve yaralı adamı elinden kaçırıyor. Katil elini kolunu sallayarak gidiyor, yardım çağırmayı, trafik ekiplerine haber verip aracı durdurmayı akıl edemiyor. Silah tutmayı bilmiyor. Soruşturmadayım demiyor, polisim demiyor, kafa göz dalıyor karşısındakine, sanki lise talebesi.

Sorgu sahneleri faciaydı. Kim ne derse inanıyorlar, araştırma yok. İfadeyi doğrulama yok. Delilleri çıplak elle tutuyorlar, olay yerinde dingonun ahırı gibi dolaşıyorlar. En kritik sahnede, bir sürü ceset bulunmuş; katil olay yeri inceleme ekibinden biri gibi aralarına girmiş, itfaiyecilerle konuşuyor! Kimse fark etmiyor. Suçlu hep yanı başlarında, öldürülen çocuğun cenazesinde bile var, zahmet edip etraflarına bakmıyorlar.

5-6-7. bölümde hiçbir şey olmuyor, 8 ve 9’da tesadüfen adamın kim olduğunu buluyorlar ve tek bölümde bütün gizem çözülüyor. Yine de iyi bağlamışlardı, çok büyük hata denecek açık yoktu finalde ama suçluyu öldüren kişi çok yanlış seçilmişti. O adam oraya nasıl geldi? O çiçek ne çiçeğiydi? Nuri ve Seyfi yaralı, kan kaybediyor, can çekişiyor, iki dakika önce orada olan Dilara nerde? Ayrıca bu adamların telsizi yok mu? On bölümde tek telsiz konuşması yok. Neymiş , telefon çekmediği için ekip isteyemiyorlarmış, yuh artık ya! Gerçekten siz dizi-mizi çekmeyin diye bağırasım geldi.

Altan Erkekli ve zengin kız Dilara çok karikatürize olmuştu. Olmasalardı daha iyiydi. Fikret rolü şahane idi ama, ona tek sözüm yok.

Sonuç olarak izlenir, polisiye-cinayet-karanlık- seri katil seviyorsanız çok keyif alırsınız ama bu dizi MÜ-KEM-MEL olabilirdi , çok yazık olmuş..

Etiketler:
Kategori:
Günlük · Sinema

TÜM YORUMLAR

 • Diziyi çok güzel irdelemişsiniz, üzerine denecek bir şey kalmamış aslında.

  Yine de Türk dizileri ile kıyaslandığında iyi iş çıkardıklarını ama final bölümünde mahvettiklerini düşünüyorum. Bunun yanında yalaka emniyet müdürü rolü cuk oturmuş, çok sevdim.

  Son olarak blogunuzu çok beğendim

  Abdullah Ekim 15, 2019 3:46 pm Cevapla
  • Ah çok teşekkürler, katılıyorum size.
   Bahadır İnce (yönetmen) ve Levent Cantek (senarist) yeni bir proje yapsa koşa koşa gideriz, izleriz elbette. Televizyon dizileriyle kıyaslanamaz bile 🙂

   Aydınlık Yüz Ekim 15, 2019 4:04 pm Cevapla
   • Gerçekten diziyi beğendiniz mi?? Gerçekten mi?? Katil tüm bölümlerde onlara dokunuyor birilerini öldürüyor tek bir parmak izi bakılmıyor😂🤣 villa önüne adam bırakıyor tekbir kameraya bakılmıyor.. o erkek çocuk neydiki onla ilgili mantıklı birşey yok.. son bölüm feciydi🤣😂🤣 bari ona güzel bir seneryo yazsalardi çok saçmaydı.. hayatımda izlediğim en kotu filmlerden diyebilirim özellikle son bölüm.. ben mi begenmiyroum insanlar mı herşeyi begeniyorlar bilemedim🤦

    Mukaddes Temmuz 25, 2020 6:03 pm Cevapla
    • Evet son bölüm benim de tuhafıma gitti. Bazı karanlık kalan noktalar olmuş

     Mehmet Kasım 7, 2022 9:27 pm Cevapla
 • Uyarlama dizilerin de bir sonu olmalı. Özgün birşeyler üretmek çok mu zor acaba?

  Izliyorum Seksenler dizisini oh mis..

  Nizamettin Gümüş Ekim 16, 2019 3:01 am Cevapla
  • Bazen ben de Seksenler , Arka Sokaklar izliyorum, gerçekten rahatlatıcı ..

   Aydınlık Yüz Ekim 16, 2019 10:25 am Cevapla
 • #Fikret o çiçeği uzak doğudan getirttiğini bölümün birinde söylemişti. gerçek olmayabilir ama söyledi sonuçta… #Ziya zaten Seyfi amiri hep takip ettiğini söylüyordu, oraya gelmesinde tuhaflık yokki, para için neler yapılabileceğini gösteren tip. süper başarılı!… #Futbol maçı harika detay. nasıl uyutulduğumuz. hatırlayın dilara ne demisti. herkesin uyuması çok kolay…#suçlu hep yanlarında ama göremiyorlar. iste biziz bu. suçlular aramızda dolaşmıyorlar mı gerçek hayattada. onlar bi ipucu bırakmasa kim bulabilir kimin suçlu olduğunu?…#Fikreti vuramıyor çünkü etrafta insanlar var..söylüyor zate Seyfi amirin başına gelenden etkilendiğini. sıkıntı yok bunda…#Tabiki de acemi bir polis. yaptıkları acizlikleri buna saymalıyız…#Fikret öldürülen çocuğun cenazesinde var çünkü katil hep geri döner olayı…Etrafa bakıp adamı görseler nolcak ki tanımıyorlar ki o zamana dek…# Ama olay yeri görüntüleri çekilirken o beyazlı Fikreti takip etseler olay kopacaktı. Belki de ufacık bir hata neler doğurur mesajı verilmek istendi…#Evet telsiz kullanmıyorlar zate dikkat edersek çok sayıda telefon görüşmesi var dizide. Belki de bozkır olduğundan telsiz kullanmıyorlar. Telefonun bile çekmediği yer varmış sonuçta. Bi motorbisikletli geçse keşke minvalinde diyor ya son sahnelerde…

  Baby Shark Haziran 15, 2020 1:06 am Cevapla
 • Kesin onaydan gecmez yorumum🤣😂 zaten tek bir olumsuz yorum olmadığına göre 😬 tek güzel yanı bozkır bebesiydi.. rolünü en iyi yapan son sahnede bile güldüren gerisi fiyasko

  Mukaddes Temmuz 25, 2020 6:05 pm Cevapla
  • Aman Mukaddes Hanımcığım, neden geçmesin onaydan? Sadece olumlu yorum olması tuhaf olur esasen.

   Beğenmediğim yerleri yazdım, çok fazla mantık hatası vardı. Telsiz kullanmayan polis mi olur Allah aşkına?

   Genel olarak Türk yapımlarında ”atmosfer” işini beğenmiyorum, Bozkır bu anlamda beni mutlu etti.

   Aydınlık Yüz Temmuz 27, 2020 3:13 pm Cevapla
 • Bir de sürekli küfürlü konuşmasalar…

  ayşen Mart 5, 2023 6:15 pm Cevapla
  • Ben de nefret ediyorum bundan; her cümleye küfürle başlamak ne zaman moda oldu? Çok sevimsiz ve gereksiz bir durum.

   Aydınlık Yüz Mart 6, 2023 10:04 am Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir